صنعت کار » امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان فضایی ایران و مؤسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد:

امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان فضایی ایران و مؤسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران

صبح روز گذشته تفاهم نامه همکاری مابین سازمان فضایی ایران و موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران در جهت توسعه فعالیت های علمی، آموزشی و پژوهشی در زمینه حقوق بین الملل فضایی منعقد شد.

به گزارش”صنعت کار” در ابتدای این جلسه دکتر مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به اهمیت فناوری فضایی و لزوم توسعه و پیشرفت در این حوزه گفت: فضا مالکیت ناپذیر و میراث مشترک بشریت است، بنابراین بایستی حضور موثر و حداکثری در مجامع بین المللی و تأثیرگذاری در شکل گیری و تدوین قوائد مربوطه داشته باشیم.
براری با تأکید بر ضرورت ایفای نقش حداکثری کشور در استفاده صلح آمیز از فضا چه از نظر توسعه زیرساخت‌ها و چه از نظر حضور فعال در مجامع بین المللی مرتبط با حقوق فضا، گفت: حضور فعالانه در مجامع بین المللی با هدف حفظ و تامین منافع ملی در حوزه فضایی از اولویت های ویژه سازمان فضایی ایران می باشد، لذا با توجه به توانمندی ارزشمند موجود در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، می توان از این ظرفیت برای تربیت و توانمندسازی نیروی انسانی متخصص در راستای حضور فعال و اثر بخش در مجامع بین المللی فضایی استفاده نمود.
وی افزود: با توجه به عضویت سازمان فضایی ایران در مجامع بین المللی مختلف، ضرورت تقویت زیرساخت‌های این حوزه بسیار حائز اهمیت است که در این راستا دانشگاه ها از ظرفیت‌های بالقوه و ارزشمندی برای تقویت این حوزه برخوردار هستند، از این رو دانشگاه تهران به عنوان یکی از دانشگاه های برتر و پیشرو برای توسعه همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی در زمینه حقوق بین الملل فضایی انتخاب گردید.
رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به جایگاه حقوق بین الملل فضایی و نیاز به توسعه این حوزه گفت: برای مشارکت حداکثری در این موضوع نیاز به کارشناسان متخصص و خبره در حوزه حقوق فضایی داریم و علاقه مند به حمایت از پایان نامه های دانشجویی و تدوین کتب و توسعه هر چه بیشتر این حوزه هستیم.
براری در ادامه گفت: اهداف این تفاهم نامه شامل بسترسازی لازم برای ایجاد گرایش در نخبگان و علاقه مندان و دانشجویان رشته های حقوقی_بین‌المللی به حوزه فضا و ارایه برنامه های اجرایی توسعه ای در زمینه پرورش نخبگان و علاقه‌‌مندان حوزه فضا، تحلیل و شناسایی نقاط ضعف و قوت کشور در حوزه حقوق بین الملل فضایی، ایجاد زمینه‌های لازم برای سیاست‌گذاری و تعیین خط مشی‌های مورد نیاز با هدف حضور و مشارکت موثر در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط با فعالیتهای فضایی با هدف تامین و ارتقای منافع ملی و ایجاد شرایط لازم برای انجام پژوهش و تحقیق در حوزه حقوق فضا است.
در ادامه این جلسه دکتر عباسعلی کدخدایی رییس موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران امضای این تفاهم نامه را نقطه عطفی در کشور عنوان کرد و گفت: در حدود بیست سال پیش که قانون منع خرید و فروش ماهواره تصویب شده بود، بخش حقوقی صدا و سیما درخواست ورود کارشناسان متخصص در حوزه حقوقی و ارتباطات ماهواره ای را مطرح کرد که از همان زمان اهمیت حقوق فضا و دیپلماسی فضایی نمود زیادی پیدا کرد.
وی ادامه داد: مطالعات نشان می دهد سازمان های ذیربط باید در حوزه حقوق فضا حساسیت و تمرکز ویژه ای داشته باشند و خوشبختانه در بین اقشار دانشجویی حرکت های خوبی شروع شده است ولی فعالیت ها حداقلی است و باید تبدیل به حداکثری شود.
کدخدایی خاطر نشان کرد: تعداد کم کارشناسان خبره در حوزه حقوق بین الملل فضایی باعث شده برخی از منافع ما تامین نشود، همچنین از سوی دیگر نگاه تحریمی غرب به ایران فقط منوط به انرژی هسته ای نیست و حتی در بخش آموزشی هم برای ما ایجاد مشکل کرده اند و دانشجویان ما با محدودیت هایی برای ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور مواجه می‌باشند.
وی افزود: ما برای توسعه این حوزه، کارگاه های آموزشی حقوق فضا را داشتیم که با استقبال گسترده ای از سوی دانشجویان و کارشناسان روبرو شد و با توجه به علاقه دانشجویان به این حوزه و نبود رشته تخصصی دانشگاهی، لذا ضرورت دارد که این رشته را به زودی ایجاد کنیم.
دکتر کدخدایی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: از جهت زمان ما فرصتی نداریم لذا وظیفه داریم تا گرایش حقوق فضا را با همکاری سازمان فضایی ایران و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد کنیم.
وی در پایان با اشاره به مسابقات دانشجویی شبیه سازی دادگاه حقوق بین الملل فضایی (موت کورت) گفت: برگزاری و حضور در این مسابقات بایستی هدفمند باشد و باید نگاه ما از صرف حضور برای کسب رتبه تغییر کند و در این ارتباط لازم است آموزش های تخصصی را در سطح ملی در این حوزه افزایش دهیم.

روابط عمومی سازمان فضایی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات