صنعت کار » تعدیل نیروی 6 هزار نفر در بخش واردات خودرو

تعدیل نیروی ۶ هزار نفر در بخش واردات خودرو

تعدیل نیروی بیش از سه هزار نفر در بخش واردات خودرو در دومین صنعت تولیدی ایران آمار کمی نیست. آماری از خیل عظیم بیکارانی که دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو تعداد آن ها را برای چندماه آینده حدود شش هزار نفر اعلام می کند. حال این پرسش مطرح است که چرا صنعت خودروسازی ایران با ظرفیت و پتانسیل واردات سالانه حدود 10 هزار خودرو به کشور، اکنون باید با حجم زیادی از نیروی بیکار دست و پنجه نرم کند؟

به گزارش صنعت کار، با آغاز دور جدید تحریم های امریکا علیه ایران و اجرای هر چه شدیدتر آن ها برای صنعت خودروسازی ایران، از حدود یک ماه گذشته تا کنون تعدیل نیروهای شرکت های وارد کننده خودرو آغاز شده است. این در حالی است که پیش از اجرای تحریم های صنعت خودروسازی، ممنوعیت واردات خودرو و ترخیص نشدن تعداد زیادی قطعات خودرو پس از نوسانات نرخ ارز، دلیل کاهش تولید خودرو در کشور شد که در همان زمان هشدار موج بیکاری هزاران نیروی شاغل در صنعت قطعه سازی و خودروسازی داده شد.

اما نکته قابل توجه این است که از همان حدود دوماه گذشته تاکنون راهکاری برای خروج از بحران بیکاری نیروهای انسانی در این بخش تعبیه نشد. در این میان نیز وارد کنندگان خودرو که دستشان به جایی بند نبود و نمی توانستند در صورت ممنوعیت واردات خودرو، خودرویی وارد کشور کنند؛ مجبور به تعدیل نیروهای خود شدند و این روند همچنان ادامه دارد.

حالا حجم عظیمی از نیروهای بلاتکلیف در شرکت های وارد کننده مانده اند تا هر چه زودتر نام آن ها در لیست تعدیل نیروها ثبت شود و به جرگه بیکاران کشور بپیوندند.

دراین میان آنچه بیش از پیش نگران کننده است، نبود راهکار برای واردات خودرو است؛ چرا که اگر حتی دولت موانع واردات خودرو را هم بردارد، به دلیل تحریم های بین المللی دیگر امکان واردات خودرو با حجم بالا برای این صنعت فراهم نیست. از این رو تنها راهکار پیش روی شرکت های واردکننده خودرو؛ تعدیل نیروهایشان و تبدیل شدن به شرکت هایی صرفا خدمات پس از فروش هستند.

مهدی دادفر- دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو- در همین زمینه به خبرنگار خودروکار می گوید: « بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی انجمن وارد کنندگان خودرو به وزارت کار، تاکنون بالغ بر ۳۲۰۰ نفر در بخش شوروم و خدمات پس از فروش شر کتهای وارد کننده خودرو تعدیل نیرو شده اند».
او ادامه می دهد: « با ادامه روند فعلی از ممنوعیت واردات خودرو و بسته بودن درهای واردات خودرو به کشور، تعداد بیکاران و تعدیل نیروهای این بخش به شش هزار نفر نیز خواهد رسید».

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو تاکید می کند:« از میان حدود ۱۴ هزار نفر نیروی فعال در بخش واردات خودرو، تعدیل نیروی شش هزار نفر قطعی است».

او می افزاید: « در حال حاضر آنچه بیش از هر چیز در تصمیمات دولتی و بین المللی ضربه خودرو است، تجارت خودرو در ایران است. این درحالی است که روز به روز به قیمت خودروها افزوده می شود».

به گفته دادفر، تا چند ماه آینده شرکت های وارد کننده خودرو همگی به شرکت هایی صرفا ارائه دهنده خدمات پس از فروش تبدیل خواهند شد.

اکنون تعطیلی های پی در پی شرکت های وارد کننده خودرو، کاهش تولید خودرو، وارد نشدن خودروهای وارداتی و قطعات وابسته به تولید خودرو، خروج امریکا از برجام و درنهایت اعمال تحریم های علیه ایران، همه و همه دست به دست هم داده است تا صنعتی به بزرگی خودروسازی را با سیلی از بیکاران و تعدیل نیروهای انسانی مواجه کند.

گزارشگر؛ نگار میرکریمی
منبع: خودروکار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات