صنعت کار » جهان در اواسط سال ۲۰۲۰ با کمبود عرضه نفت مواجه می‌شود

جهان در اواسط سال ۲۰۲۰ با کمبود عرضه نفت مواجه می‌شود

موسسه وود مکنزی در گزارشی اعلام کرد در اواسط سال ۲۰۲۰ با کمبود عرضه نفت مواجه خواهیم شد چون تقاضا افزایش می یابد ولی منابع نفتی جدید بسیار محدود خواهد بود.

به گزارش صنعت کار، به نقل از راشاتودی ، موسسه وود مکنزی در گزارشی اعلام کرد:« علائم هشدار دهنده را ببینید. بازار جهانی، نفت کافی ندارد».

طبق این گزارش در اواسط سال ۲۰۲۰ با کمبود عرضه نفت مواجه خواهیم شد. چون تقاضا افزایش می یابد ولی منابع نفتی جدید بسیار محدود خواهد بود.

بر این اساس تا سال ۲۰۳۰ حدود ۳ میلیون بشکه در روز کمبود عرضه نفت خواهیم داشت. تا سال ۲۰۳۵ این مقدار به ۷ میلیون بشکه در روز می رسد و تا سال ۲۰۴۰، ۱۲ میلیون بشکه در روز نفت کم داریم. ما به اکتشاف های جدید نفتی نیاز داریم.

به نظر وود مکنزی ریشه این مشکل به آغاز رکود بازار در سال ۲۰۱۴ بر می گردد. سرمایه گذاری برای اکتشاف نفت در جهان از ۶۰ میلیارد دلار در ۲۰۱۴ به تنها ۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسید. همین امر باعث کاهش شدید اکتشاف شد. در اوایل دهه اخیر در صنعت نفت سالانه حدود ۸ میلیون بشکه نفت کشف می‌شد. از سال ۲۰۱۴ به بعد این مقدار به یک سوم کاهش یافت.

ریستاد انرژی Rystad Energy با ارقام متفاوت به همین نتیجه رسید و اشاره کرد:« کل مقدار نفت کشف شده ذخایر جدید نفت و گاز ، در ۲۰۱۷به پایین ترین رکورد رسید. سوینا ملادا ، تحلیلگر ارشد ریستاد انرژی گفت:« از دهه ۱۹۴۰ تا حالا چنین چیزی ندیده بودیم. نگرانی اصلی این است که نسبت جایگزینی ذخایر نفت و گاز در سال جاری در مقایسه با ۵۰ درصد سال ۲۰۲۰، تنها ۱۱ درصد بوده است».

بر اساس گزارش وود مکنزی « سرعت کشف نفت بسیار مرتبط با میزان هزینه ای است که برای آن می‌کنیم. بنابراین پر کردن خلا کمبود عرضه نفت ، نیاز به سرمایه بیشتری دارد و به علت افزایش قیمت نفت در سال جاری ، این صنعت باید پول بیشتری خرج کند».

 مکنزی هشدار می‌دهد:« در حال حاضر فعالیت کافی برای جلوگیری از کاهش تولید نفت وجود ندارد مگر اینکه پول بسیار بیشتری برای اکتشاف نفت خرج شود».

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات