صنعت کار » بالا و پایین شدن قیمت ها در الاکلنگ نرخ دلار

بالا و پایین شدن قیمت ها در الاکلنگ نرخ دلار

بازار خودرو درحالی که با روند نزولی کاهش نرخ دلار به نظر می رسید دوباره روی آرامش را ببینید و قیمت انواع و اقسام خودرو نیز در حاشیه بازار کاهش یابد دوباره با صعودی شدن نرخ دلار کاهش قیمت های کاذب یک الی دو میلیون تومانی نیز به قیمت قبلی خود بازگشت. اما آنچه در این میان سوال ایجاد می کند این است که آیا نرخ دلار تنها علت آشفتگی بازار خودرو است؟
به گزارش صنعت کار، صنعت خودرو همچنان تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز با چالش های زیادی رو به رو است، گران شدن مواد اولیه و فلزات و مواد پلیمری هزینه های تمام شده تولید خودرو را افزایش داده است و تامین قطعات از سوی قطعه سازان نیز با مشکل مواجه است. همچنین مطالبات پرداخت نشده قطعه سازان از سوی خودروسازان و عدم ترخیص قطعات مانده در گمرک به این چالش ها دامن زده است .
در این میان خودروسازان تلاش کردند با طرح های پیش فروش خود کمی به تعدیل بازار کمک و دست دلالان را از بازار خودرو کوتاه کنند. آنچه در وضعیت پرچالش بازار خودرو همچون الاکلنگ قیمت ها را در حاشیه بازار بالا و پایین می کند همچنان بالا و پایین شدن نرخ دلار است. اگر چه در هفته گذشته نرخ دلار تا ۱۰ هزار تومان هم رسید اما بازگشت قیمت ها به قبل از بالا رفتن نرخ دلار نرسید و دوباره با بالا رفتن قیمت دلار امید به کاهش قیمت ها در بازار کاهش یافت. اما به نظر می رسد قیمت واقعی خودرو مسیر متفاوتی از نرخ ارز طی می کند.
در همین رابطه عبدالله بابایی کارشناس صنعت خودرو می گوید: نرخ بازار همیشه واکنشش به نرخ رسمی است که در بازار عرضه می شود سقف نرخ بازار با چند درصد بالا پایین به نرخ ارز رسمی واکنش نشان می دهد. قیمت هایی که برای ارز ۲۰ و یا ۱۵ هزارتومان اتفاق افتاد قیمت بازار محسوب نمی شود و قیمت بازار هیچ اثری روی آن ها نداشته است. اگر قرار بود قیمت بازار روی آن ها اثر بگذارد قیمت ها بیش از این نجومی می شد  و دیگر کسی قدرت خرید نداشت.اگر می بینید که اختلاف قیمت ارز اثر ناچیزی بر قیمت خودرو دارد و بازار کمتر واکنش نشان می دهد، این موقت است و با توجه به چالش های اجتماعی که اتفاق می افتد یک کنش و و اکنش رخ می دهد و قیمت ها دچار نوسان می شوند و مجددا به قیمت واقعی خود باز می گردند.
او  در مورد تاثیر عرضه و تقاضا در بازار خودرو عنوان می کند:« اگر قیمت متناسب باشد خودروساز توان  بیشتری برای تولید خواهد داشت. زمانی که قیمت قیمت متناسبی نیست و خودروساز دستش بسته است و اجازه افزایش قیمت هم داده نمی شود توان خودروساز نیز کاهش می یابد و عرضه هم با مشکل مواجه می شود.»
این کارشناس صنعت خودرو می افزاید:« خودروسازان اکنون برای تولید از جیب خود در حال خرج کردن هستند. خودروسازان توان شان میزانی و حدی دارد. خودروساز مواد اولیه کار خود را باید از قطعه سازان تامین کند و زمانی که قیمت مواد اولیه ، فلزات و پتروشیمی چند برابر می شود هزینه تولید افزایش می یابد و  دیگر نمی شود گفت که افزایش قیمت خودرو به مواد اولیه ارتباطی ندارد. بنابراین باید ابتدا قیمت ها استاندارد شود و به دست خودروسازان سپرده شود.»
او تصریح کرد: « مدیریت بازار توسط خود خودروساز خیلی منطقی تر است. قیمت ها باید آزاد شود چراکه غیر از این می شود حاشیه و چالش بازار و غیره اصلی بودن قیمت ها، که مشخص هم نیست دست مصرف کننده برسد. زیرا قیمت های پایین دست مصرف کننده نمی رسد. هرکس که خودرو را می خرد با اختلاف بسیار زیاد وارد بازار می کند و آن را می فروشد. درصد ناچیزی آن را  با همان قیمت خریداری شده استفاده می کنند. با همه شرایطی که خودروسازان برای فروش محصولات خود در نظر می گیرند همانند فروش فیلتری با کد ملی و  نوع توزیع را سعی می کند عادلانه انجام دهند اما مصرف کننده وقتی حاشیه سود آنقدر بالا باشد احتمال آنکه وسوسه شود تا خودروی خود را با قیمت بالاتری بفروشد بسیار زیاد است.»
بابایی در پاسخ به این سوال که با شرایط موجود آیا خودروسازان می توانند از پس تعهدات خود بر بیایند عنوان می کند:« مطمئنا خودروسازان تلاش خود را می کنند و دولت هم به یاری آن ها خواهد شتافت اما همیشه تاریخ نشان داده که دیر به این کار عمل می کنند. دولت مردان اجازه می دهند شرایط به نقطه چالش بر انگیزی برسد هزینه زیادی را از جیب خود خرج می کند و بعد روند اصلاح می شود اما چه بهتر است که اختیار را در دست خودروساز بدهند تا خودروساز بتواند بازار را مدیریت کند. خودروساز بهتر از هرکس دیگری می تواند بازار را مدیریت کند. اما ابزار قیمت دست خودروساز نیست.»
او در مورد پیستون ایران به FATF  و تاثیرات آن بر صنعت خودرو می گوید:« بنده خیلی با نقش FATF  تخصصی آشنایی ندارم اما می دانم که اگر قرار باشد بحث های سوئیفتی برقرار باشد و ارتباط با بانک های آن سمت مرز ها برقرار شود خودروساز دغدغه ای برای تامین و تداراکات برای تولید خود ندارد.»

اگر چه  نرخ ارز به سمت نزولی شدن می رفت اما دوباره نرخ دلار روند صعودی به خود گرفته است. شرایط منفی ای  که  در بازار خودرو وجود دارد،  با کاهش نرخ ارز هم نمی‌تواند به تنهایی قیمت‌ها را در مسیر کاهشی قرار دهد و به نظر می رسد ابتدا شرایط تولید و عرضه خودروسازان به وضعیت عادی خود برگردد تا بازار خودرو بتواند به  مسیر قیمت واقعی و کاهشی باز گردد.

منبع: خودروکار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات