صنعت کار » توقف رشد هفتگی قیمت نفت در پی تولید بالای جهانی

توقف رشد هفتگی قیمت نفت در پی تولید بالای جهانی

قیمت نفت آمریکا روز جمعه که سرمایه‌گذاران به ارزیابی تحولات بازار سهام پرنوسان پرداختند، افزایش یافت، اما نشانه‌های رشد عرضه باعث شد چهار درصد کاهش هفتگی به ثبت برسد.

به گزارش صنعت کار، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در نوامبر با ۳۷ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش، در ۷۱.۳۴ دلار در هر بشکه بسته شد.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ماه دسامبر در بازار لندن، با ۱۷ سنت یا ۰.۲ درصد افزایش، در ۸۰.۴۳ دلار در هر بشکه بسته شد، با این حال حدود ۴.۴ درصد کاهش هفتگی داشت.

هر دو قیمت پایه که نخستین کاهش هفتگی خود در پنج هفته گذشته را رقم زدند، روز پنج‌شنبه حدود سه درصد ریزش داشتند. با این حال روز جمعه همگام با صعود بازارهای سهام و شاخص‌های سهام آمریکا روند افزایشی پیدا کردند. همگام شدن قیمت نفت با بازارهای سهام جهانی، نگرانی‌ها را نسبت به انعطاف‌پذیری اقتصادی و مصرف نفت برانگیخته است.

راب هاورث، استراتژیست سرمایه‌گذاری ارشد در بانک یو اس ولث منیجمنت گفت: اگرچه ریسک منازعات خاورمیانه و اختلالات بیش‌تر در تولید بیش‌تر وجود دارد اما تولید رو به رشد آمریکا، عربستان سعودی و روسیه احتمالا بازار نفت را به خوبی تامین می‌کند. هم‌چنین عامل دیگری که رشد قیمت‌های نفت را محدود کرده، نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد اقتصادی است که ممکن است به رشد تقاضا برای نفت لطمه بزند.

در مجموع آمار تولید بر جو بازار تاثیرگذار مانده است. گزارش ماهانه اوپک که روز پنج‌شنبه منتشر شد، نشان داد تولید نفت اوپک و روسیه در ماه سپتامبر، افزایش پیدا کرده و این افزایش افت تولید ایران در آستانه اجرای تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران را پوشش داده است. پیش‌تر اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی خود از میزان تولید نفت آمریکا را بالا برده بود.

اوپک پیش‌بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال جاری و سال آینده را برای سومین ماه متوالی مورد تجدیدنظر قرار داد و کاهش داد. از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: تقاضای جهانی برای نفت امسال و سال آینده به دلیل ریسک‌های اقتصادی که ناشی از تنش‌های تجاری و قیمت‌های بالاتر نفت است، با روند آهسته‌تری از آنچه در ابتدا انتظار می‌رفت، رشد خواهد کرد.

استفن برنوک، تحلیلگر شرکت “پی وی ام آسوشیتس”، اظهار کرد: در قلب این ضعف تقاضا برای نفت، فشارهای نزولی برروی اقتصاد جهانی وجود دارد که شامل افزایش تنش‌های تجاری، تحکیم سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا و ضعف بازارهای نوظهور هستند.

اما در بخش عرضه، اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز پنج‌شنبه گزارش کرد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به پنجم ماه اکتبر، شش میلیون بشکه افزایش یافته که بالاتر از حد انتظار است.

بر اساس گزارش مارکت واچ، آمار شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز نیز نشان داد شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا که معیاری برای سنجش تولید آینده است، هفته گذشته با هشت حلقه افزایش، به ۸۶۹ حلقه رسید.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات