صنعت کار » دلایل واردات 13 هزار دستگاه خودرو در نیمه نخست 97

دلایل واردات ۱۳ هزار دستگاه خودرو در نیمه نخست ۹۷

با وجود اینکه واردات خودرو از تیرماه 1396 متوقف بود آمار گمرک نشان می دهد که نیمه نخست امسال بیش از 13 هزار دستگاه خودرو وارد شده که دلیل آن، مصوبه هیات وزیران در مورد تمدید مهلت 6 ماهه ترخیص خودرو تا 24 شهریورماه امسال است.

به گزارش صنعت کار، واردات خودرو در اوایل سال ۹۶ رشد شتابانی را تجربه کرد به طوری که براساس جداول آماری گمرک در پنج ماهه نخست پارسال ۳۷ هزار و ۶۲۳ دستگاه انواع خودروی سواری وارد کشور شد که این میزان نسبت به مدت مشابه ۱۳۹۵ از نظر تعداد ۶۴٫۴۲ درصد افزایش یافت.
این امر سبب شد تا وزارت صنعت با هدف «مدیریت منابع ارزی» سایت ثبت سفارش خودروهای خارجی را ببندد. با اینکه در نیمی از سال ۱۳۹۶ امکان ثبت سفارش خودرو وجود نداشت، اما در مجموع پارسال ۷۰ هزار و ۷۵ دستگاه خودرو سواری به ارزش یک میلیارد و ۸۳۸ میلیون و ۸۵۱ هزار دلار وارد کشور شد؛ یعنی از نظر تعداد ۸٫۶۶ درصد و از نظر ارزش ۸٫۴۴ درصد کاهش داشت.
بررسی جداول واردات نیمه نخست ۱۳۹۷ گمرک بیانگر این است که امسال ۱۳ هزار و ۶۴۲ دستگاه خودرو به ارزش دلاری ۳۹۵ میلیون و ۹۸۶ هزار و ۱۹۷ دلار و ارزش ریالی ۱۵ هزار و ۹۹۵ میلیارد و ۷۰۴ میلیون ریال(۱۵۹۹ میلیارد و ۹۷۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان) خودرو وارد کشور شده است.
با وجود بسته شدن سامانه ثبت سفارش خودرو از سال گذشته، واردات این تعداد خودرو مورد پرسش واقع شده است.
طبق مصوبه ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۶ هیات وزیران، خودروهایی که به گمرک، مناطق آزاد یا ویژه اقتصادی وارد شده و مجوزهای واردات همچون ثبت سفارش معتبر دارند و قبض انبار آنها تا نهم دی ماه ۱۳۹۶ و ارزش هر دستگاه کمتر از ۴۰ هزار دلار بوده، می توانند با محاسبه پرداخت ۴۰ درصد سود بازرگانی و مازاد برحقوق ورودی، در مدت سه ماه خودروها را ترخیص کنند.
این فرصت سه ماهه تا تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۷ اعتبار داشت اما از آنجایی که برخی نتوانستند در زمان تعیین شده خودروها را ترخیص کنند، ۳۱ تیرماه امسال هیات وزیران در مصوبه ای، این مهلت را سه ماه دیگر تصویب کرد که زمان آن تا ۲۴ شهریورماه امسال تمددید شد.

** مجوز جدیدی برای واردات خودرو صادر نشده است
در این رابطه یکی از مسئولان روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی به ایرنا گفت که پس از توقف ثبت سفارش خودرو، مجوز جدیدی برای واردات صادر نشده و با توجه به اینکه بیست و چهارم شهریورماه آخرین مهلت ترخیص خودروها از گمرک بود، پس از این تاریخ در صورتی که افراد مجوز واردات نیز داشته باشند خودرویی از گمرک ترخیص نمی شود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات