صنعت کار » خام فروشی به زیان صنایع خرد و پایین دستی صنعت پتروشیمی است

خام فروشی به زیان صنایع خرد و پایین دستی صنعت پتروشیمی است

معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: در زمان بروز نوسان ارزی، صادرات مواد خام برای کسب سود بیشتر رونق می گیرد که این روند به زیان صنایع خرد و پایین دستی صنعت پتروشیمی است.

به گزارش صنعت کار، معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی روز چهارشنبه در همایش تولید و توسعه پایدار صنایع پایین دستی پتروشیمی و تعاون اظهار کرد: بی توجهی به صنایع پایین دستی و تاکید بر خام فروشی به منظور کسب درآمد ارزی بیشتر می تواند سبب تعطیلی صنایع شود.
وی افزود: توجه به ایجاد ارزش افزوده، بهترین راهکار برای حفظ صنایع پایین دستی است زیرا آنها می توانند ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصد ارزش افزوده خلق کنند.
معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: برای رسیدن به رشد و ثبات اقتصادی باید اولویت را تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی داخلی قرار دهیم.
کلانتری درباره واگذاری شرکت های تحت پوشش شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیز گفت: در این واگذاری ها باید اولویت با تعاونی ها باشد و سهام این شرکت ها به شکلی واگذار شود که تعاونی ها قادر به خرید آنها باشند.
این مقام مسئول با اشاره به نقش تعاونی ها در نظام توزیع کالا در کشور گفت: در شرایط تحریم مهمترین مشکل ما رشد رانت خواری و سوء استفاده است اما اگر توزیع به تعاونی ها سپرده شود، دلالی حذف شده و تعاونی ها منتفع می شوند.
معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: حدود ۲۱۰۰ تعاونی فعال در صنعت پتروشیمی داریم که ۱۳ درصد از مجموع تعاونی های تولیدی هستند؛ همچنین ۱۰۸ تعاونی تامین نیاز با ۵۴۸۰ واحد صنعتی داریم که نیازمند توجه و حمایت هستند.

** تعاونی های توزیعی مانع بروز فساد در اقتصاد می شوند
«یعقوب رستمی» مدیرکل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این همایش گفت: تعاونی های توزیعی با نقش مویرگی در حوزه توزیع می توانند مانع بروز فساد در اقتصاد شوند.
وی اظهار داشت: شرط عبور از وضعیت فعلی اقتصاد توجه به تولید و توسعه پایدار است.
وی افزود: مهمترین خواسته تعاونی ها شفافیت در نظام توزیع است که برای تحقق این امر نیازمند حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و پتروشیمی ها هستیم.
رستمی، اعلام قوانین و مقررات و آموزش به تعاونی های حوزه پتروشیمی، توجه به اجرای درست قوانین و اجرای عدالت در تامین مواد اولیه برای واحدهای تولیدی را مهمترین اقدام هایی برشمرد که باید برای تعاونی های پتروشیمی انجام شود.

** دانشگاه های نسل سوم به کمک صنعت بیاید
در ادامه این همایش، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: روش آموزش در دانشگاه های کشور نیاز به اصلاح دارد.
«حمید گرمابی» افزود: بیشتر دانشگاه های ما جزو نسل اولی ها هستند که فقط به تربیت نیروی انسانی متخصص بدون مهارت و فاقد آشنایی با پژوهش می پردازند.
این نماینده مجلس تصریح کرد: دانشگاه های نسل سوم نیروی کار آفرین ماهر و متکی به پژوهش تربیت می کنند که این امر پیوند صنعت و دانشگاه را تقویت می کند.
گرمابی به اهمیت نقش پژوهش در تولید و صنعت اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه به این مقوله تاکید شده، اما در شرایط کنونی بخش پژوهش با کمبود اعتبار مواجه است تا جایی که فقط یک درصد هزینه یک واحد تولیدی مرتبط با پژوهش است.
وی با انتقاد از وضعیت تولید فناوری در کشور، یادآور شد: ایران در تولید مقاله علمی رتبه پانزدهم جهان را داراست، اما رتبه ما در تولید فناوری بسیار پایین است.
در این آیین که با حضور فعالان بخش تعاونی و صنعت پتروشیمی در مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار شد، از حمید کلانتری معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی که مشمول قانون ممنوعیت استفاده از بازنشستگان شده است، قدردانی شد.
کلانتری اوایل مهر ماه استعفای خود را تقدیم انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرده اما هنوز با آن موافقت نشده است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات