صنعت کار » اشتهای بازار آسیا برای نفت خاورمیانه کم شد

اشتهای بازار آسیا برای نفت خاورمیانه کم شد

منابع صنعتی گفتند، پس از آنکه تولید کنندگان عضو اوپک برای پر کردن جای خالی نفت ایران دست به کار شده اند و در حالی که حوادث طبیعی موجب کاهش تقاضا برای نفت در ژاپن شده است، محموله های نفتی خاورمیانه در بازار آسیا با تخفیف عرضه می شود.

به گزارش صنعت کار، به نقل از رویترز، بازار نفت آسیا در ماه جاری میلادی به شکل غیرمنتظره ای برای محموله هایی که قرار است در ماه دسامبر بارگیری شوند تضعیف شده است و اکثر نفت های تولید کشورهای خاورمیانه از نفت سبک و ترش موربان ابوظبی گرفته تا نفت لند و مارین قطر با تخفیف به مشتریان عرضه می شوند.

این در حالی است که قیمت نفت خام در ماه گذشته برای محموله های ماه نوامبر به بالاترین رقم های چند سال گذشته رسیده بود، زیرا مشتریان نگران تبعات تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران بودند.

پس از آنکه اوپک و روسیه متعهد شدند تولید نفت خود را جهت متعادل کردن قیمت ها افزایش دهند، صادرات نفت عربستان، کویت و امارات به بازار آسیا شاهد رشد بوده است.

یک تاجر نفتی در یکی از پالایشگاه های شمال آسیا گفت: «(ماه گذشته) پالایشگاه ها تقاضای افزایش عرضه نفت زیادی از عربستان داشتند.»

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود گفتند، شرکت سعودی آرامکو در حال افزایش عرضه نفت عرب اکسترا لایت خود به برخی از پالایشگاه های شمال آسیاست.

این گزارش حاکی است، شرکت های ملی نفت ابوظبی و کویت پترولیوم نیز مجموعا ۱۷۰ هزار بشکه در روز نفت میزان عرضه نفت سبک به بازار را افزایش داده اند.

اما به رغم این افزایش عرضه، میزان تقاضای واقعی نفت آسیا کمتر از حد انتظار بوده است، زیرا پس از بروز حوادثی مانند طوفان و زلزله در ماه های سپتامبر و اکتبر، اشتهای پالایشگاه های ژاپنی برای خرید نفت کاهش یافته است. پالایشگاه هایی نظیر ایدمیتسو کوسان و نیپون اویل اند انرژی پس از تعطیلی یک ماهه برخی از مجتمع هایشان به تازگی فعالیت در مناطق هوکایدو و اوزاکا را از سر گرفته اند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات