صنعت کار » صادرات مواد معدنی فلزی مزیت دارد

صادرات مواد معدنی فلزی مزیت دارد

مدیرکل دفتر بهره برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون شرایط اقتصادی به گونه ‌ای است که مواد معدنی فلزی بازار مصرفی و قیمت‌های جهانی مناسبی دارد و صادرات این محصولات دارای مزیت است.

به گزارش صنعت کار، از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «کاووس قاسمی» افزود: بنابراین تولید این موادمعدنی فلزی افزایش می‌یابد و در مقابل مصالح ساختمانی به علت رکود مسکن افزایش نداشته و در برخی موارد کاهش نیز داشته‌ است.
وی بیان کرد: این کم شدن مزیت برای تولید مواد معدنی ساختمانی گاهی حتی موجب تعطیلی معادن شده‌ است.
قاسمی با بیان اینکه تعطیلی معادن با توجه به شرایط روز اقتصادی تغییر می‌کند، تاکید کرد: تعطیل شدن معادن نتیجه کوتاهی بخش خاصی نیست و زنجیره شرایط اقتصادی و روز کشور حدود این فعالیت را تعیین می‌ کند.
به گفته این مسئول، محصولات معدنی تا بُعد خاصی از مسافت صرف اقتصادی برای تولید دارند و اگر مسافت بازار مصرف از حدی بیشتر باشد معادن نیمه‌ تعطیل یا تعطیل می ‌شوند.

** رشد صادرات مواد معدنی
وی به روند مثبت رشد صادراتی مواد معدنی تا پایان سال ۹۶ اشاره کرد و افزود: در بخش مواد معدنی ۱٫۲ درصد رشد صادراتی مشاهده می‌شود و عمده مواد معدنی صادراتی شامل سنگ آهن، کرومیت، سنگ‌های تزئینی کارشده و کارنشده و سنگ گچ است.
به گفته قاسمی، در صادرات مواد معدنی کشورهای هدف بسته به نوع ماده معدنی صادره با‌هم تفاوت دارند، به طوری که در محصولاتی که بُعد مسافت در آنها اهمیت دارد عمده صادرات به چین، هند، حاشیه خلیج فارس و عراق انجام می شود.
مدیرکل دفتر بهره برداری معادن وزارت صنعت اضافه کرد: محصولاتی مانند شمش آهن، محصولات فولادی و مس بازار هدف دوردست تری دارند؛ به عنوان مثال شیشه در اروپا بازار دارد، اما مواد معدنی به کشورهای نزدیک‌ تر صادر می شود.
«بیشترین رقم صادرات مربوط به صنایع معدنی است.»
وی به رشد تولید معادن تا پایان سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: تولید معادن در بخش سنگ‌های تزئینی در همسنجی با سال ۹۵، ۶ درصد رشد داشته است.
به گفته این مسئول، در این بخش هزار و ۲۰۰ معدن فعال وجود دارد. همچنین در معادن فلزی نیز چهار درصد رشد در همسنجی با سال ۹۵ مشاهده می ‌شود.
وی خاطرنشان کرد: تعداد معادن تا پایان پارسال ۱۰هزار و ۲۰۰ معدن بوده که از این تعداد بیش از ۶هزار معدن فعال است. از نظر تعداد و نه حجم تولید، ۶۰ درصد معادن فعالند.
عملکرد پنج ماه نخست امسال در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می دهد ارزش صادرات آن به بیش از چهار میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال، رشد ۱۲ درصدی را نشان می دهد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات