صنعت کار » امنیت، عامل اصلی سوق یافتن سرمایه به سمت تولید است

رییس خانه معدن ایران:

امنیت، عامل اصلی سوق یافتن سرمایه به سمت تولید است

رییس خانه معدن ایران گفت: سرمایه گذاری ها به دلیل کمبود امنیت و احساس آرامش در بخش تولید، کمتر به سمت این بخش مولد و اشتغالزا جذب می شوند.

به گزارش صنعت کار، رییس خانه معدن ایران: امروز (یکشنبه) در حاشیه سومین روز از چهاردهمین نمایشگاه بین المللی ایران کانمین ۲۰۱۸  درخصوص راهکارهای جلب و جذب سرمایه در بخش معدن، افزود: با وجود ظرفیت های فراوان در کشور از جمله نقدینگی بیش از ۱۶۴۶ هزار میلیارد ریالی، اما قادر به جذب آن در بخش تولید نیستیم، در حالی که اگر مدیریت شده و به سمت تولید سوق داده شود، رونق اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.
به گفته وی، اگر با برنامه ریزی شرایطی فراهم کنیم که سرمایه احساس امنیت کند یا محیط کسب و کارمان را شفاف کنیم، چنین نگرانی درخصوص نقدینگی نخواهیم داشت.
وی ادامه داد: در این صورت، نقدینگی به جای ورود به بخش های غیرمولد و غیرتولیدی که التهاب زاست، وارد عرصه تولید و اشتغالزایی شده و می تواند کاهش تورم را به دنبال داشته باشد.
رییس خانه معدن ایران یادآور شد: دغدغه امروز رهبر معظم انقلاب، رییس جمهوری و مجلس اشتغال است؛ بنابراین برای اشتغالزایی باید رویکرد جامعه را به سمت تولید بازگردانیم و شرایط را برای سرمایه گذاری های تولید فراهم کنیم.
وی بیان کرد: این موضوع به هیچ عنوان مساله جدیدی نیست و نگاهی به بسیاری کشورها حاکی از حرکت آنها برای سرمایه گذاری در تولید است.
بهرامن اظهار کرد: امروز از استاندارد مدیریت که مورد نیاز هر جامعه است فاصله پیدا کرده ایم، هچنین ارتباط بین صنعت و دانشگاه از بین رفته است و محیط های آکادمیک از شرایط لازم برای همراه شدن با بخش تولید برای شکوفایی صنعتی برخوردار نیستند.

** حضور پر رنگ خارجی ها در ایران کانمین ۲۰۱۸

وی به نمایشگاه بین المللی ایران کانمین ۲۰۱۸ اشاره کرد که پیش بینی می شد به دلیل تحریم ها، استقبال چندانی از سوی خارجی ها شاهد نباشیم، اما گفت:۴۰ شرکت خارجی از ۶ کشور بویژه با شرکت های کوچک و متوسط (SME) در آن حضور یافتند.
رییس خانه معدن ایران تاکید کرد: مسئولان باید این حضور پرشور خارجی ها را ببینند، اما بدانند که خواسته اصلی و بحق همه فعالان معدنی داخلی و خارجی بهبود فضای کسب و کار است.
وی اضافه کرد: امروز بنگاه های کوچک و متوسط می توانند حرکت دهنده سیاست های دولت باشند، اما در کشورمان به این بنگاه ها به چشم «یارانه بگیر» نگاه شده است.
بهرامن گفت: در مقایسه با ادوار گذشته، حضور صنایع معدنی از جمله تامین کنندگان ماشین آلات در نمایشگاه بسیار پر رنگ است، همچنین امروز خارجی ها به عرصه فرآوری معدنی ورود کرده اند و نیاز است ما نیز در داخل خود را با آخرین فناوری ها در این زمینه تطبیق دهیم.
وی افزود: امروز شاهدیم برخی بنگاه های کوچک و متوسط سال های قبل، به رشدی باور نکردنی دست یافته اند و به فعالیت هایی ورود کرده اند که تا ۱۰ سال قبل فقط از بخش دولتی یا خصولتی انتظار می رفت.
رییس خانه معدن ایران خاطرنشان ساخت: تحقق این مهم، حاصل حضور نیروی انسانی متعهد و ورود سرمایه ها به بخش معدن است و بر این اساس باید شرایطی را با توجه به قوانین و مقررات ایجاد کنیم که افراد متعهد و علاقه مند از مسیر خارج نشوند.
این فعال معدنی با تاکید بر لزوم نگاه جامعه شناسی مسئولان در سرمایه گذاری های کلان، تصریح کرد: باید یک بار برای همیشه تصمیم بگیریم که فضای اقتصادی کشور را سالم کرده و فساد را از محیط های کاری برچینیم.
وی همچنین خواستار استفاده از تشکل ها و ان. جی. او ها و باور به آنها شد و گفت: معدن، بخشی است که روح قانون بر آن حاکم است و ابزار قانون برای آن باید پیش برنده و نه بازدارنده باشد.
بهرامن خاطرنشان کرد: امروز خانه معدن ایران با امضای تفاهم نامه های متعدد با دولت در خصوص احیای معادن کوچک مقیاس و متروک گام برداشته است. چهاردهمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات و تجهیزات معدن، راهسازی و صنایع وابسته (ایران کانمین۲۰۱۸) صبح جمعه گذشته (۱۱ آبان ماه) با حضور ۱۶۰ واحد تولیدی داخلی و ۴۰ شرکت خارجی یا نمایندگی های آنها آغاز به کار کرد.
این نمایشگاه چهار روزه تا چهاردهم آبان همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۷ ماه پذیرای علاقه مندان است.
بر پایه اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، شمار معادن کشور افزون بر ۱۰ هزار واحد است که حدود ۶ هزار معدن فعال و بقیه در دست تجهیز یا راکد است.
میزان استخراج سالیانه معادن کشور حدود ۴۰۰ میلیون تن برآورد می شود که بیش از ۶۰ درصد آنها مصالح ساختمانی است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات