صنعت کار » ۷۰۰ هزار بشکه نفت امروز به بورس می‌آید/افزایش جذابیت سرمایه گذاری در دور دوم عرضه

۷۰۰ هزار بشکه نفت امروز به بورس می‌آید/افزایش جذابیت سرمایه گذاری در دور دوم عرضه

دور دوم عرضه نفت در بورس از امروز در قالب ۷۰۰ هزار بشکه نفت به قیمت پایه ۷۱.۵۹ دلار آغاز خواهد شد.
به گزارش صنعت کار، عرضه نفت در بورس انرژی اقدام قابل توجهی بود که صحبت‌های آن از ماه‌های گذشته آغاز و در ششمین روز آبان ماه اجرایی شد.
در دور نخست عرضه نفت در بورس انرژی به میزان یک میلیون بشکه و به قیمت ۷۹ دلار و ۱۵ سنت اعلام شد که در روز ابتدایی آن ۲۸۰ هزار بشکه در قالب ۸ محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای به فروش رسید.
در ادامه این روند از هفته گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار طی اطلاعیه‌ای از آغاز دور دوم عرضه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین الملل از امروز در ساعت ۱۴.۳۰ خبر داد.
بنا بر این اطلاع رسانی در این دوره ۷۰۰ هزار بشکه نفت به قیمت پایه ۷۱.۵۹ دلار عرضه خواهد شد که کارشناسان این حوزه کاهش قیمت نفت را در راستای افزایش جذابیت سرمایه گذاری عنوان کرده اند.
از همان ابتدا امر صحبت‌هایی در خصوص ادامه روند عرضه نفت در بورس به میان آمد، اما برای سنجش ظرفیت بازار دوره‌های ابتدایی با حجم‌های متفاوت ارائه می‌شود.

شرایط فروش نفت در دور نخست به این ترتیب بود که خریداران ۱۰ درصد از ارزش قرارداد را در زمان اجرای معاملات نقدی پرداخت کرده و در صورت برنده شدن در فرآیند ۱۰ درصد دیگر به صورت ریالی پرداخت کردند و ۸۰ درصد دیگر آن ارزی تسویه خواهد شد که ۵۰ روز از زمان تحویل فیزیکی فرصت دارند تا وجه معامله را تسویه کنند، که این روند در دور دوم ادامه دارد با این تفاوت که متقاضیان می‌توانند ۶۰ روز پس از زمان تحویل فیزیکی تسویه حساب کنند.

همچنین حداقل حجم خرید ۳۵ هزار بشکه در هر دو دوره تعیین شده است.
گفتنی است متنوع کردن راه‌های صادراتی، ورود بخش خصوصی و افزایش توان تجاری به یکی از مهمترین حوزه‌های اقتصادی کشور از اهداف فروش نفت در بورس عنوان شده که برای موفقیت بیشتر در این عرصه به ایجاد زیرساخت‌ها و افزایش حجم عرضه نیاز است.
منبع: میزان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات