صنعت کار » تخم مرغ شانه‌ای ۲۲ هزار تومان/ اقدام دیرهنگام برای کنترل بازار

تخم مرغ شانه‌ای ۲۲ هزار تومان/ اقدام دیرهنگام برای کنترل بازار

در حالی که قیمت هر شانه تخم مرغ به ۲۲ هزار تومان رسیده، عرضه محدود تخم مرغ وارداتی نتوانسته بر قیمت اثرگذار باشد.

به گزارش صنعت کار، طبق رسم هر سال، امسال نیز قیمت تخم مرغ در نیمه دوم سال روند افزایشی به خود گرفت.

در حال حاضر قیمت هر شانه ۳۰ عددی تخم مرغ در واحد‌های صنفی برخلاف ماه‌های قبل به ۲۲ هزار تومان رسیده است و اگر همین روند ادامه داشته باشد باید شاهد ثبت قیمت جدید برای آن بود.

از دلایل افزایش قیمت تخم مرغ در نیمه دوم سال که طی سال‌های گذشته نیز برای آن عنوان می‌شد را می‌توان به افزایش تقاضا اشاره کرد اما، طی چند سال گذشته و به ویژه در سال قبل، شیوع آنفلوانزا در بین مرغداری‌ها و از بین رفتن مرغ‌ها از دیگر علل افزایش قیمت است.

رضا ترکاشوند، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخم گذار کشور از تلف شدن ۴۰ درصد مرغ‌های تخمگذار بر اثر بیماری آنفلوانزا خبر داد و اظهار کرد: در شرایط عادی مرغی که پای تولید است برای ۱۸ تا ۲۴ ماه برنامه ریزی شده است، اما با توجه به تلفات سال گذشته، ۱۰ تا ۱۴ ماه از تولید سال گذشته را از دست دادیم.

در حالی قیمت تخم مرغ به شانه‌ای ۲۲ هزار تومان رسیده که دولت با واردات ۵ هزار تن تخم مرغ و عرضه آن در میادین شهرداری سعی دارد قیمت را به سطح ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان برساند.

گزارش میدانی خبرنگار میزان از میادین شهرداری نیز حاکی است که به دلیل عرضه محدود تخم مرغ تنظیم بازاری بسیاری از افراد مراجعه کننده قادر به تهیه این تخم مرغ‌ها نیستند و به ناچار هر شانه تخم مرغ را با قیمت ۲۲ هزار تومان تهیه می‌کنند.

سئوال اینجا است که با توجه به اینکه هر ساله در نیمه دوم سال قیمت تخم مرغ افزایش می‌یابد و دولت با علم به اینکه تولید مرغداری‌ها به واسطه آنفلوانزا کاهش داشته، چرا قبل از افزایش قیمت نسبت به واردات و تنظیم بازار اقدام نکرده و پس از اینکه قیمت افزایش یافته به فکر تنظیم بازار افتاده است.

منبع: میزان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات