صنعت کار » کشف قیمت مواد اولیه در بورس کالا به نفع تولید است

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی:

کشف قیمت مواد اولیه در بورس کالا به نفع تولید است

نجفی‌منش گفت:شرکت‌های تولیدکننده قطعات بر کشف قیمت مواد اولیه در بورس کالا تاکید دارند چراکه مواد اولیه در بازار آزاد بدون قاعده با نوسانات شدید همراه است.

به گزارش صنعت کار، محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی اظهار کرد: قطعه سازان همواره ترجیح می‌دهند که قیمت مواد اولیه مورد نیاز آن‌ها براساس آخرین قیمت مشخص شده در سیستم بورس کشف شود.

محمدرضا نجفی‌منش افزود: نوسانات و افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر، باعث رشد قیمت مواد اولیه شد،اما موضوع مهم این است که قیمت کالای نهایی نیز باید همسو با نرخ مواد اولیه حرکت کند تا مشکلی برای تولیدکنندگان در زنجیره ایجاد نشود. به عبارت دیگر قیمت قطعات و خودرو باید همسو با قیمت‌های آلومینیوم، فولاد، پلیمر و … به عنوان مواد اولیه حرکت کند تا شاهد درج نرخ‌های واقعی و روند مطلوب تولید باشیم.

نجفی‌منش ادامه داد: با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و صنف‌های ذی ربط، می‌توان شرایطی را مهیا کرد که مواد اولیه مستقیما به دست مصرف کنندگان اصلی برسد تا تولید بر مدار رشد قرار گیرد.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در ادامه با بیان اینکه باید برای تامین نقدینگی واحد‌ها چاره‌‎ای اندیشیده شود، گفت: در حال حاضر بسیاری از قطعه‌سازان از نقدینگی لازم برای پرداخت برخوردار نیستند و از این رو، لازم است که با گشایش ال سی سه ماهه اقدام به خرید کنند؛ چرا که شرکت‌های تولیدی در صنف قطعه‌سازان، پول خود را چند ماه بعد از اینکه محصول را تحویل خودروسازان دادند، دریافت می‌کنند و با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، تامین نقدینگی لازم برای آن‌ها امری دشوار است.

نجفی‌منش افزود: به عنوان مثال، شرکتی که ماهانه به ۲۰۰ تن فولاد برای قطعه‌سازی خود نیاز دارد، باید بتواند زمانی که توسط وزارت صمت ظرفیت‌بندی خرید آن واحد انجام شد، از فولاد مبارکه فاکتور خرید دریافت کند و سپس با استفاده از آن فاکتور، در بانک گشایش اعتبار شود و بتواند ظرف مدت زمان معینی مبلغ فاکتور را پرداخت کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات