صنعت کار » حرکت ابر پروژه اسقاط با دنده سنگین/ طرح کلید به کلید در قفل

حرکت ابر پروژه اسقاط با دنده سنگین/ طرح کلید به کلید در قفل

تنها دو سه ماه به یک ساله شدن طرح ابر پروژه اسقاط خودروهای سنگین مانده است طرحی که بر اساس آن قرار بود 202 هزار دستگاه خودروی فرسوده تا پایان دولت دوازدهم از رده خارج و جای خود را به خودروهای جدید بدهند. طرحی که به نیمه نرسیده رو به متوقف شدن رفته است و روند آن به کندی انجام می شود.

به گزارش صنعت کار، عدم تخصیص اعتبار و افزایش نرخ ارز و در همین راستا افزایش قیمت خودرو های سنگین همه پیش بینی ها و معادلات دولت را برای خرید خودروهای سنگین بر هم زده است تا جایی که این خبر به تازگی ها به گوش می رسد که طرح جدی معاینه فنی خودروهای سنگین و سخت گیری بیشتر به راننده های این خودرو ها در دستور کار قرار گرفته و بازسازی خودرو های فرسوده در قدم بعدی به عنوان راهی جایگزین انتخاب شده است.

حسن کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو در همین رابطه می گوید:« این طرح تا حدودی پیش رفت و دولت بودجه حدود ۲۰ هزار ناوگان مسافری و باری و کشنده ها را تامین کرد اما دو نکته باعث توقف روند پیشرفت این طرح شد. اول آنکه امکان انتقال پول مشکل شده است و بخش بزرگی از این پروژه مربوط به خودروهایی ckd می شد و قرار بود پیش از تحریم ها از طریق شرکای تجاری اروپایی و بعد از تحریم ها با چینی ها این امر صورت بگیرد. اما بحث شراکت چینی ها در این طرح پس از بحث تحریم با نقل و انتقال پول به مشکل خورده و این طرح را در محدودیت قرار داده است. نکته دوم هم آن است که برخی از این شرکای تجاری به علت تحریم ها امکان همکاری با خودروسازی های ما را ندارند به همین علت این پروژه در این مرحله متوقف ماند.»

او ادامه می دهد:« بنابراین می توان گفت مهم ترین مانع در این پروژه تحریم بود و به رغم آنکه دولت نیز تا حدودی بودجه لازم را برای این طرح دیده بود امکان عملیاتی شدن آن میسر نشد.»

این کارشناس صنعت خودرو در پاسخ به این سوال که آیا طرح جدی تر شدن معاینه فنی خودروهای سنگین آیا می تواند جایگزین خوبی برای این طرح باشد می گوید:« خودروهای فرسوده در ناوگان سنگین و تجاری به نوعی می شود گفت برای لجستیک شهری و غیر شهری یک حادثه بالقوه هستند بنابراین هرچه سریعتر باید این ناوگان نوسازی شوند اما وقتی دست دولت در شرایط تحریم خالی است و امکان جایگزینی این خودرو ها را ندارد طرح های جایگزینی را تعریف می کند تا از شرایط نسبتا ایمن این خودرو ها اطمینان حاصل کند.»

او ادامه می دهد:« شاید طرح معاینه مجدد و ادواری کمکی به این قضیه کند اما واقعیت این است که بسیاری از این خودروها به دلیل اینکه ساختار مکانیکی آن ها از شرایط مطلوب خارج شده هم به لحاظ زیست محیطی آسیب رسان هستند و هم به دلیل قطعات فرسوده ای که این خودرو ها دارند به لحاظ ایمنی یک حادثه متحرک به حساب می آیند که هر لحظه ممکن است شرایط نا ایمنی را در جاده ها به وجود بیاورند بنابراین دولت شاید برای آنکه ریسک این قضیه را پایین بیاورد و کنترل مضاعف داشته باشد این طرح های جایگزین را اجرا می کند اما به طور کلی این طرح ها نمی تواند کفایت کند.« طبق گفته مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران طی دو ماه گذشته از ۱۳۴۴ خودروی سنگین، تست آلایندگی کنار جاده‌ای گرفته شده که از این تعداد ۱۶ درصد فاقد معاینه فنی هستند. همچنین ۲۶ درصد خودروها با وجود داشتن برگه معاینه فنی در تست مجدد رد شدند و به نظر نمی رسد این آمار آمار خوبی باشد و به گفته کارشناسان باید فکری به حال این حادثه های متحرک درون جاده ها شد.

همچنین وحید حسینی دبیر کار گروه ملی کاهش آلودگی هوا نیز در این باره معتقد است دیزلی ها وضعیت وخیمی دارند چون بسیاری از آنها با وجود داشتن برگه معاینه فنی، دودزا هستند. او با اشاره به این نکته که برخی از خودروهای سنگین دارای برگه معاینه فنی، در تست مجدد رد شده اند علت این موضوع را ضعف نظارت بر مراکز معاینه فنی می داند.

منبع: خودروکار

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات