صنعت کار » نفت ارزان دیگر به نفع اقتصاد آمریکا نیست

نفت ارزان دیگر به نفع اقتصاد آمریکا نیست

نفت ارزان قبلا برای اقتصاد آمریکا یک پیروزی بود اما اکنون کاهش شدید قیمت نفت باعث صرفه‌جویی زیاد مشتریان و افت کسب و کارها در این کشور می شود.

به گزارش صنعت کار، به نقل از سی ان ان، نفت ارزان قبلا برای اقتصاد آمریکا یک پیروزی بود. اما اکنون کاهش شدید قیمت نفت باعث صرفه‌جویی زیاد مشتریان و افت کسب و کارها می شود. مثل یک کاهش مالیات هنگفت می‌ماند. ولی رونق نفت شیل این معادله را بر هم زده است . آمریکا امروز نه تنها بزرگترین مصرف کننده نفت است، به بالاترین حد تولید هم رسیده است. تولید نفت آمریکا اخیراً از عربستان و روسیه هم برای اولین بار از سال ۱۹۷۳ پیشی گرفته است.
این یعنی با وجود اینکه دونالد ترامپ خواستار پایین‌تر رفتن قیمت نفت است، پیامدهای منفی قابل ملاحظه ای برای رکود بازار خواهد داشت .
قیمت پایین نفت فرصت های شغلی را از بین می‌برد و کسب و کار را از ارزش می اندازد. سقوط قیمت نفت بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ باعث شد صدها هزار شغل از بین برود و ورشکستگی های زیادی به بار آورد.
جان جکسون، اقتصاددان ارشد پانتئون گفت:« حالا عکس العمل آمریکا به کاهش قیمت نفت مثل یک عضو اوپک است. وقتی رئیس‌جمهور خواستار قیمت پایین‌تر نفت می شود، واقعیت جدید را نادیده می‌گیرد».
نفت خام در ماه نوامبر ۲۲ درصد سقوط کرد که بدترین ماه آن از اکتبر ۲۰۰۸ بود. علی رغم این سقوط، ترامپ بارها بر اوپک و عربستان فشار آورده تا تولید نفت را برای تعادل بازار کم نکنند. ولی انتظار می رود اوپک و روسیه در اجلاس وین در اتریش مصرانه خواستار کاهش تولید باشند.
بسیاری شهروندان تگزاس، داکوتای شمالی، آلاسکا و سایر ایالت‌های تولید کننده نفت کاهش قیمت را جشن نمی گیرند. سقوط قیمت نفت امرار معاش آنها را تهدید می کند.
گاس فاچر، اقتصاددان ارشد پی ان سی گفت:« کاهش قیمت نفت کاملا خوب نیست. منابع آن پراکنده است ولی صدماتی که می زند از نظر جغرافیایی متمرکز است».
به نظر فاچر، تاثیر نفت ارزان در حال حاضر در اقتصاد کلی آمریکا خنثی است.

شیل بازی را تغییر می دهد

فراموش نکنید که طی کاهش قیمت نفت بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ چه اتفاقی افتاد. قیمت بنزین از ۳٫۷ دلار در هر گالن به فقط ۱٫۷۲ دلار رسید که باعث شد مصرف مشتریان بیشتر شود.
ولی رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا از بیش از ۳ درصد در اوایل ۲۰۱۵ به ۲ درصد در سال آینده اش رسید. هزینه سرمایه ای در بخش معدن که بیشتر نفت است ، ۱۴۹ میلیارد دلار یا ۶۱ درصد کاهش یافت.
یک تغییر عمده دیگر این است که نفت شیل در حال حاضر حداقل نیمی از تولید نفت آمریکا را برعهده دارد و شرکت‌های نفت شیل بر خلاف رقیبان بزرگ خود بر اساس نوسانات قیمت نفت، فعالیت خود را کم و زیاد می کنند و سایر بخش‌های اقتصاد این نوسانات را حس می کنند.
درد نفت ارزان به صنعت فولاد، تولید، دارایی‌های غیرمنقول، حمل و نقل، پشتیبانی و بانکداری هم سرایت می‌کند.
شفردسون تخمین می زند که سقوط قیمت نفت  ۰٫۳ درصد رشد ناخالص داخلی آمریکا را در سال ۲۰۱۴ از بین برد و یک بار هم ۰٫۲ درصد در ۲۰۱۵ به آن ضربه زد.
وی گفت:« در دنیای امروز شیل، قیمت پایین تر نفت یعنی رشد کندتر آمریکا».

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات