صنعت کار » سناریوهای دولت برای جبران درآمد حاصل از واردات خودرو

سناریوهای دولت برای جبران درآمد حاصل از واردات خودرو

بررسی جزئیات لایحه بودجه سال 98 نشان می دهد دولت در پی جبران درآمد از دست رفته حاصل از واردات خودرو از محل های دیگری نظیر صادرات نفت و همچنین درآمدهای مالیاتی در سال آتی است.
به گزارش صنعت کار، با گذشت بیش از ۶ ماه از توقف واردات خودرو به کشور حالا دولت در آستانه تصویب بودجه سال ۹۸ تصمیم دارد بدون توجه به درآمد حاصل از محل واردات خودرو، دخل و خرج سال آتی خود را تدوین کند.
این امر در حالی رخ داده که سناریوهای دولت برای تامین درآمد مشخص از محل واردات خودرو در سال های گذشته نیز به طور دقیق محقق نشده و عوامل بیرونی و خارج از کنترل دولت نیز در استراتژی واردات خودرو به کشور موثر بوده است. گواه این موضوع نیز عدم تحقق دقیق و یا حتی نزدیک به پیش بینی دولت در ۵ سال گذشته از این محل بوده که همواره با ضریب خطای بالا محقق  شده است.
جزییات لایحه بودجه سال آتی اما تا اینجای کار نشان می دهد دولت حسن روحانی قید درآمد حاصل از واردات خودرو را زده است؛ چرا که خالی گذاشتن مستطیل درآمد دولت از حقوق و عوارض واردات خودرو گواه بسته ماندن واردات خودروهای خارجی به کشورمان است.
در همین رابطه اما پس از رونمایی از لایحه بودجه ۱۳۹۸ و ضمائم آن مشخص شد، رشد درآمدهای دولت از محل صادرات نفت و فروش سایر مشتقات آن تا سقف ۱۶۹ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد است، عددی عجیب که حتی ۳۹ هزار میلیارد تومان از رقم مصوب دربرنامه ششم برای منابع نفتی نیز بالاتر در نظر گرفته شده است. به زبان ساده تر دولت درصدد است تا بخش زیادی از هزینه های خود را از محل فروش نفت جبران کند.
جدا از این اما بخش درآمدی دولت در بودجه سال آینده نشان می دهد، دولت در نظر دارد درآمد حاصل از مالیات را نیز از ۱۱۴ هزار میلیارد تومان به ۱۲۶ هزار میلیارد تومان برساند که این ردیف بودجه ای نیز به عنوان آیتم دیگری برای درامدزایی بیشتر دولت در نظر گرفته شده است.
ناگفته نماند دولت در سال ۹۶ تنها توانست نیمی از رقم پیش بینی خود در خصوص درآمد حاصل از واردات خودرو را محقق کند. یکسال پیش از این یعنی در سال ۹۵ که به نوعی آخرین سال از دور اول ریاست جمهوری حسن روحانی بود با وجود پیش‌بینی درآمد ۳ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومانی از بخش واردات خودرو تنها ۲ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان درآمد کسب شد.
بدون تردید رشد درآمدهای ذکر شده در بودجه ۹۸ ، جبران درآمد به نسبت ناچیز دولت از محل واردات خودرو را در پی خواهد داشت؛ اتفاقی که اگرچه با استراتژی های حاکمیتی نظیر حمایت بی قید و شرط از تولید داخل و جلوگیری از خروج ارز در یک راستا است اما موجب عقب ماندگی صنعت خودرو و همچنین محروم ماندن مشتریان از تولیدات روز دنیا خواهد شد.

منبع: خودروکار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات