صنعت کار » صنعت برق نیازمند ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه جدید

صنعت برق نیازمند ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه جدید

مدیر عامل شرکت توانیر گفت: درصورت رشد هفت درصدی سالانه مصرف برق، برنامه‌ریزی شده تا طی ۱۰ سال آینده حجم تاسیسات برق کشور دو برابر شود که در این راستا باید بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید صورت بگیرد.

به گزارش صنعت کار، مدیر عامل شرکت توانیر امروز در سمینار تخصصی راهکارهای هوشمندسازی در مصرف انرژی که در برج میلاد برگزار شد، با بیان این‌که یک میلیارد نفر از ساکنان کره زمین از نعمت برق بی‌بهره هستند، اظهار کرد: اکنون در ایران با تلاش همکاران در صنعت برق، روستایی بدون برق نداریم.

وی با تاکید بر این مساله که با ۸۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده، رتبه اول در منطقه و ۱۴ را در دنیا به خود اختصاص دادیم، ابراز کرد: یکی از مشکلاتی که اقتصاد دارای یارانه ایجاد کرده، بحث مدل اقتصادی است. مصرف ما در بعضی از روزهای گرم سال به‌دلیل به مدار آمدن وسایل سرمایشی افزایش یافته است، چراکه ۴۰ درصد بار سرمایشی در این حوزه دخیل است.

او با بیان این‌که برای تامین برق منطقه باید سرمایه‌گذاری زیادی صورت بگیرد، گفت: در سال گذشته مجموع انرژی برنامه‌ریزی شده از نیروگاه برق‌آبی بالغ بر ۱۱۵۰۰۰ مگاوات ساعت بوده است و در سال جاری به منظور تداوم انرژی با اقدامات مدیریت مصرف، میزان دریافت انرژی از واحدهای برق‌آبی ۵۰ درصد کاهش یافت و میزان خاموشی از نظر انرژی اعمال شده کمتر از سه درصد است.

متولی‌زاده اصلاح الگوی مصرف و تعرفه برق را از راهکارهای عملیاتی برای کاهش مصرف برق دانست و افزود: با توزیع ۱۰۰ میلیون لامپ کم مصرف، یارانه‌ای حدود ۲۷ هزار مگاوات پیک مصرف کاهش یافت.

به گفته وی، براساس گزارش مرکز پژوهش مجلس، ۸۵۰ هزار کولر گازی جدید وارد ایران شده که حدود ۷۰ درصد آن از طریق قاچاق و غیراستاندارد بوده است.

متولی‌زاده، کاهش تلفات برق، ارائه طرح تشویقی برای چاه‌های کشاورزی، صنعتی، طرح تغییر ساعات کاری ادارات را از جمله اقدامات انجام شده عنوان و اظهار کرد: با این روش، شاهد ۴۰ درصد کاهش تلفات برق در ایران بودیم، به‌گونه‌ای که می‌توان گفت تقریبا به استانداردهای جهانی نزدیک شدیم. هم‌چنین از ساخت ۲۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید جلوگیری به عمل آمده است و با این کار حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به اقتصاد ایران کمک کردیم.

وی تصریح کرد: توسعه کسب‌وکارهای نوین، برای مدیریت مصرف برق به‌ویژه در ساعات اوج بار تابستان، سرمایه‌گذاری در طرح فهام و کنتورهای هوشمند، استفاده از زیرساخت شبکه برق برای توسعه شبکه‌های ارتباطی و ارتقای سطح خدمات به مشترکان و کاهش هزینه‌ها با استفاده از فناوری‌های نوین از جمله راهکارهای توسعه صنعت برق است که باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات