صنعت کار » نحوه اجرای تُن کیلومتر تصویب شد

معاون وزیر راه و شهرسازی:

نحوه اجرای تُن کیلومتر تصویب شد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تصویب نحوه اجرای تن کیلومتر گفت: استان‌ها زمان اجرا را مشخص می‌کنند.

به گزارش صنعت کار، عبدالهاشم حسن نیا، در خصوص زمان اجرای دقیق تُن کیلومتر در کلیه استان‌ها کشور بیان کرد: روز گذشته جلسه نهایی کردن نحوه اجرای تُن کیلومتر برگزار شد که این مبحث از خرداد ماه سال جاری مطرح و سازمان راهداری این موضوع را به عنوان یکی از اولویت‌ها در نظر گرفت تا مشکلات کامیونداران مر تفع شود.

وی در ادامه افزود: سازمان راهداری با تکشیل کارگروه ویژه به بررسی تُن کیلومتر پرداخت ودر نهایت یک شاخص تُن کیلومتری را با توجه به عوامل هزینه‌ای محاسبه کردیم و بعد از محاسبه شاتخص پیش نویسی را با عنوان مصوبه تُن کیلومتر آماده کردیم و شورای عالی ترابری کشور به عنوان مرجع قانونگذاری در بحث‌های حمل ونقلی موضوع تُن کیلومتر را تصویب کرد.

مدیر عامل سازمان راهداری کشور و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: پس از تصویب قانون تُن کیلومتر نرخ و ابلاغ آن به استان ها، یک سری ضرایب تطبیق مسیر‌ها و مسائل همچون مسیر تردد را در نظر گرفته شد و با بازخورد‌هایی از سوی استان‌ها روبرو شد.

معاون وزیر راه وشهرسازی تاکید کرد: در جلسه روز گذشته با استان‌ها بحث نهایی کردن نحوه اجرا براساس این باز خورد‌ها اعلام شد و در آخرین نشست خوشبختانه به نتایج خوبی رسیدیم و توافقات موثری صورت گرفت.

حسن نیا در توضیح بند مصوب تایید شده در خصوص تُن کیلومتر گفت: در یکی از بند‌های این مصوبه آمده شاخص بر مبنای هر تُن کیلومتر یک هزار و ۳۳ ریال و ضربیب مسافت به استان‌های اعلام و همچنین ضریب تطبیق بین ۷۵ صدم تا ۱.۲۵ صدم توسط استان‌ها در نظر گرفته می‌شود؛ در صورتی که نرخ‌های محاسباتی بر مبنای نرخ‌های فعلی کمتر باشد نرخ‌های فعلی ملاک محاسبه قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه این مصوبه به امضای روسای کانون، نمایندگان تخصصی و نمایندگان سازمان راهداری رسید که این مصوبه به استان ابلاغ شده است.

مدیر عامل سازمان راهداری کشور و حمل و نقل جاده‌ای اظهار کرد: در استان‌ها ۳ میلیون مسیر داریم که باید قیمت گذاری شود و این امکان برای کلیه استان‌ها به دلایل مختلف از جمله مصلحت استانی، ناهمواری جاده‌ها و … وجود ندارد، با این وجود نرخ‌ها براساس عرضه و تقاضا افزایش داده می‌یابد و در نهایت استان‌ها هستند که قیمت‌ها را اجرایی می‌کنند.

حسن نیا با بیان اینکه شرایط اجرای تُن کیلومتر برای کامیون‌ها فراهم شده، توضیح داد: استان‌ها با کمک تشکل‌های استانی قیمت‌ها را نهایی و اعلام خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه مشکلاتی کامیونداران به مربوط به سازمان راهداری بوده مرتفع شده است، گفت: مشکلات مربوط به کامیون داران در حدود وظیفه سازمان راهداری حل شده و اجرای مبحث تُن کیلومتر با تشخیص استان‌ها اجرایی می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: زمان دقیق اجرایی شدن مصوب تُن کیلومتر مربوط به استان‌ها است و به تشخیص مسئولین مربوط در هر استان زمان آن اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات