صنعت کار » سازمان حمایت و خودروساز اجازه قیمت گذاری ندارند / دستورالعمل شورای رقابت در همه شرایط قابلیت اجرا دارد

سازمان حمایت و خودروساز اجازه قیمت گذاری ندارند / دستورالعمل شورای رقابت در همه شرایط قابلیت اجرا دارد

رییس سابق شورای رقابت گفت: نه خودروساز و نه هیچ سازمان دیگری اجازه قیمت گذاری ندارند و طبق قانون این امر باید توسط شورای رقابت صورت گیرد.
به گزارش صنعت کار، جمشید پژویان اظهار کرد: قیمت گذاری خودرو ، سابق بر این در شورای رقابت بر اساس شاخص ها و پارامترهای اقتصادی تعیین می شد و برای همه خودروها و در همه زمان ها قابلیت اجرا داشت اما در حال حاضر با کنار گذاشتن این شورا قیمت گذاری دستخوش تغییر شده است.
وی با انتقاد از خودروسازان داخلی گفت: ۹۵ درصد خودروها توسط دو خودروساز بزرگ کشور تولید می شود و می توان گفت بازار خودرو کشور انحصاری است و طبیعی است در چنین حالتی انحصار گر به دنبال قیمت گذاری به میزان دلخواه باشد و تمام هزینه های سر بار و خسارات را به مصرف کننده تحمیل کند.
رییس سابق شورای رقابت خاطر نشان کرد: در زمانی که دستورالعمل قیمت گذاری خودرو  از سوی شورای رقابت به خودروسازن ابلاغ شد ابتدا مورد قبول واقع شد اما پس از مدتی مخالفت هایی با ان شد که بی اساس بود.
پژویان با اشاره به دستورالعمل این شورا برای قیمت گذاری خودرو خاطر نشان کرد: در این دستورالعمل تورم بخشی از بانک مرکزی و شاخص کیفیت خودرو از سازمان استاندارد استعلام می شد و اگر تغییری در این شاخص ها و یا پارامترهای دیگر بود طبق آن قیمت خودرو نیز تغییر می کرد و اینگونه نبود که خودروساز به یک باره قیمت خودرو را افزایش دهد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان حمایت از مصرف کنندگان در حال بررسی بازار برای قیمت گذاری است تصریح کرد: سازمان حمایت با یک اسم عجیب و غریب و عملکرد نامعلوم به هیچ وجه صلاحیت قیمت گذاری خودرو را ندارد و نه خودروساز و نه هیچ سازمان دیگری این اجازه را ندارند و  طبق قانون قیمت گذاری خودرو باید توسط شورای رقابت صورت گیرد.
رییس سابق شورای رقابت در پایان تاکید کرد: الان سازمان ها و گروه ها در یک طناب کشی گروهی هستند و هر سازمانی که توان بیشتری داشته باشد می تواند قیمت گذاری را انجام دهد چرا که از قانون تبعیت نمی شود.
منبع: خودروکار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات