صنعت کار » تراز حساب‌های جاری ایران مثبت ۲۱ میلیارد دلار شد

تراز حساب‌های جاری ایران مثبت ۲۱ میلیارد دلار شد

صندوق بین المللی پول از افزایش ۵ میلیارد دلاری تراز حساب های جاری ایران در سال ۲۰۱۷ خبر داد و اعلام کرد فقط ۱۴ کشور جهان وضعیت بهتری نسبت به ایران از این نظر داشته اند.

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی صندوق بین المللی پول نشان می دهد تراز حساب های جاری ایران در پایان سال ۲۰۱۷ به مثبت ۲۱٫۶ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش صنعت کار از تسنیم، تراز حساب های جاری ایران در این سال نسبت به سال پیش از آن ۵٫۲۲ میلیارد دلار افزایش یافته است. در پایان سال ۲۰۱۶ تراز حساب های جاری ایران ۱۶٫۳۸ میلیارد دلار اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش ایران در بین ۱۸۸ کشور جهان وضعیت بسیار خوبی از نظر تراز حساب های جاری خود دارد و در بین ۱۵ کشور نخست جهان از این نظر قرار گرفته است.

تراز حساب های جاری ایران در سال ۲۰۱۷ از ۱۷۳ کشور جهان از جمله اتریش، عربستان، سوئد، امارات، کرواسی، فنلاند، فرانسه، آمریکا، انگلیس، ترکیه و کانادا بیشتر بوده است.

آلمان با تراز جاری ۲۹۵ میلیارد دلاری در رتبه نخست جهان از این نظر قرار گرفته است و ژاپن با ۱۷۵ میلیارد دلار و چین با ۱۶۲ میلیارد دلار به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.

بر این اساس، ۱۲۷ کشور جهان در سال ۲۰۱۷ تراز حساب جاری منفی داشته اند که در صدر آن ها آمریکا قرار گرفته است. تراز حساب های جاری آمریکا منفی ۴۶۱ میلیارد دلار بوده است. انگلیس با تراز حساب جاری منفی ۹۱ میلیارد دلاری در رتبه دوم و کانادا با منفی ۵۵ میلیارد دلار در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته اند.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است تراز حساب های جاری ایران در سال ۲۰۱۸ نیز ۱٫۸ میلیارد دلار افزایش یابد و به ۲۳٫۴ میلیارد دلار در این سال برسد.

تراز حساب‌های جاری شامل تراز صادرات و واردات کالا و خدمات، تراز سرمایه‌گذاری و همچنین پرداخت‌های یک طرفه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات