صنعت کار » واردات تایر انحصاری است

واردات تایر انحصاری است

وزیر راه و شهرسازی گفت: از انحصار واردات تایر و قیمت این کالا شاکی هستیم. برای سال ها انحصار واردات تایر در اختیار چند شخص بوده و در حالی که ارز مرجع 4 هزار و 200 تومانی برای واردات تایر اختصاص یافته اما قیمت آن در بازار بر این اساس نبوده است.

به گزارش صنعت کار، محمد اسلامی در برنامه نگاه یک شبکه اول درباره مسائل کامیون داران گفت: آنچه که با کامیونداران گفتگو شده است وعده و وعید نیست و حتماً​ اجرا می شود. اکنون بیشتر کامیون داران زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند و موضوع تن-کیلومتر به شرکت ها ابلاغ شده است و اگر شرکتی آن را اجرا نکند سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با آن برخورد می کند. باید عدالت در توزیع بار محقق شود و عرضه و تقاضا متناسب باشد زیرا در برخی پایانه ها بار کم و کامیون زیاد و در برخی بار زیاد و کامیون کم وجود دارد. حجم توان حمل بار در کشور از میزان بار بیشتر است. اگر می خواهیم اقتصاد شکوفا داشته باشیم باید توان لجستیک قابل اتکا در کشور وجود داشته باشد.

وی درباره تأمین تایر کامیون ها نیز گفت: تا پیش از نوسانات ارزی مشکلی در این زمینه وجود نداشت البته وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئول توزیع و تولید تایر است. وزارت راه و شهرسازی از انحصار واردات تایر و قیمت این کالا شاکی است. برای سال ها انحصار واردات تایر در اختیار چند شخص بوده و در حالی که ارز مرجع ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات لاستیک اختصاص یافته اما قیمت آن در بازار بر این اساس نبوده است.

اسلامی افزود: برای واردات مواد اولیه کارخانجات تایر سازی و تایر ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اختصاص می یابد و قیمت تایر هایی که بیش از ۱۰۰ هزار کیلومتر کارکرد دارند بیشتر از ۲۰۰ دلار نیست. حدود ۲ و نیم میلیون حلقه تایر باری و مسافری برون شهری در سال مصرف می کنیم اما بیشترین ظرفیت صنایع داخلی تولید کمتر ازیک میلیون حلقه در سال است. تولید کنندگان داخلی و وارد کنندگان تایر باید این کالا را به دلیل دریافت ارز مرجع در شبکه توزیع عرضه کنند. این در حالی است که دولت هیچ تغییری در رویه خود برای تأمین تایرنداشته است.

وزیر راه با بیان این‌که بر کیفیت تایرهای وارداتی تأکید داری، گفت: امیدواریم با شکستن انحصار، توزیع تایر های وارد شده و هماهنگی وزارت راه و شهرسازی با صنعت، معدن و تجارت، موضوع لاستیک به شرایط عادی بازگردد. به کامیون ها به میزانی که بار حمل می کنند تایر اختصاص می یابد.

اسلامی با اشاره به این‌که اگر وارد کننده تایر واردات خود را ثبت سفارش نکرده باشد اما در گمرک ثبت شود ارز مرجع به وارد کننده تعلق می گیرد، اظهار کرد: با به کارگیری بخش خصوصی و ایجاد صندوق توسعه حمل و نقل در پی پیشبرد صنعت حمل و نقل و توسعه زیرساخت ها در این زمینه هستیم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات