صنعت کار » راه‌اندازی سامانه ثبت درخواست بیمه معادن/ کارمزد بیمه فعالیت‌های معدنی بازنگری شد

راه‌اندازی سامانه ثبت درخواست بیمه معادن/ کارمزد بیمه فعالیت‌های معدنی بازنگری شد

دهقانی گفت:در یک سال گذشته هشت میلیارد و 300 میلیون تومان از مطالبات صندوق بدون هیچ اقدام قضایی و فقط از طریق مذاکره وصول شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، 43 درصد رشد نشان می دهد.

به گزارش صنعت کار، به نقل از صندوق بیمه معدنی «فرید دهقانی» در نشست خبری با اعلام راه اندازی سامانه بیمه معدنی گفت: «معدن داران و فعالان معدنی می توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی آنلاین به آدرسwww.iranmico.com ، از طریق «سامانه ثبت نام و درخواست بیمه نامه» اقدامات مورد نیاز خود را انجام دهند.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی خاطرنشان کرد: اکنون همه معدن داران در سراسر کشور می توانند در مرحله نخست بدون حضور و فقط با اسکن کردن مدارک مورد نیاز، شماره شناسه دریافت کنند و پس از آن بررسی پرونده هایشان آغاز می شود.
وی اظهار کرد: اکنون متوسط زمان درخواست متقاضی تا صدور بیمه نامه در صورت کامل بودن مدارک به ۴۰ روز کاهش یافته که از سوی مشتری قابل ردیابی است.
این مقام مسئول تاکید کرد: این مهم یکی از زیرساخت های اساسی لازم همسو با دولت الکترونیک برای افزایش سرمایه صندوق و خدمات رسانی بهتر به معدن داران است.
 
 افزایش اقبال بخش عمومی به معدن
دهقانی، به افزایش اقبال بخش عمومی به معدن و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی اشاره کرد و گفت: فقط در یک سال گذشته (منتهی به دی ماه ۹۷) ۴۰۹ میلیارد تومان بیمه نامه توسط این صندوق صادر شده که نسبت به مجموع ۱۷ سال گذشته (از سال ۱۳۸۰ تاکنون) بیش از ۳۷ درصد این میزان را شامل می شود.
به گفته وی، از آغاز تاسیس صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی تاکنون نزدیک به یک هزار و ۷۰۰ فقره بیمه نامه به ارزش ۶۷۴ میلیارد تومان صادر شده است.
«از این تعداد ۶۷۵ فقره بیمه نامه اعتباری به ارزش ۵۹۲ میلیارد تومان و یک هزار و ۲۵ فقره بیمه نامه برای بخش اکتشاف به ارزش ۸۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان صادر شده است.»
دهقانی خاطرنشان کرد: این آمار نویدبخش حرکت و گفتمان جدیدی بین صندوق و بخش خصوصی و تحرکات جدید در بخش معدن کشور است.
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی ادامه داد: در یک سال گذشته هشت میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از مطالبات صندوق بدون هیچ اقدام قضایی و فقط از طریق مذاکره وصول شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۴۳ درصد رشد نشان می دهد.
 هدفگذاری برای افزایش سرمایه صندوق
وی در ادامه، میزان سرمایه صندوق را متناسب با اندازه بخش معدن ایران ندانست و گفت: تا سال ۱۳۹۲ سرمایه صندوق فقط ۱۰ میلیارد تومان بود که امروز به ۱۴۳ میلیارد تومان افزایش یافته است؛ در گام بعدی افزایش سرمایه بین ۵۰۰ تا یک هزار میلیارد تومان هدفگذاری شده است.
وی یادآور شد: با توجه به آمار صدور بیمه نامه ها و پرداخت اقساط تسهیلات از سوی مشتریان به بانک ها، از سال ۱۳۹۳ تاکنون ریسک نکول* صندوق به کمتر از نیم درصد رسیده که نشان می دهد خروجی وام ها از این بخش به سوی سایر بخش ها اندک است. «این مهم حاکی از مزیت دار بودن بخش معدن است.»
* نکول (default) نقض وعده‌ بازپرداخت وام به‌ مقدار مورد توافق در زمان مورد توافق است.
 کاهش سود تسهیلات فعالیت های معدنی
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در پاسخ به ایرنا درباره نرخ سود ۱۸ درصدی تسهیلات بانکی اعطایی به معدن داران و فعالان معدنی در زمینه استخراج و فرآوری گفت: برای کاهش این نرخ، باید سرمایه صندوق افزایش یابد که در این زمینه گام های خوبی برداشته شده است.
دهقانی یادآور شد: ۹۹٫۹۶ درصد سرمایه این صندوق متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و بقیه متعلق به شرکت های تحت پوشش این سازمان است که یک صندوق حاکمیتی و حمایتی محسوب می شود.
وی افزود: این صندوق برای معادن خاص که از فناوری «های تک» استفاده کرده، خوش حساب بوده یا در مناطق مرزی واقع شده باشند، ۶ تا هشت درصد یارانه سود تسهیلات اعطا می کند؛ یعنی نرخ سود تسهیلات برای این معادن ۱۰ تا ۱۲ درصد محاسبه می شود.
نقشه راه بخش معدن
در این نشست «محمدرضا بهرامن» رییس هیات مدیره صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز گفت: نقشه راه معدن، برنامه ای چهار ساله و چراغ راه این بخش بوده و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی به عنوان ابزاری توسعه ای در خدمت این نقشه است.
به گفته وی، امسال پیش بینی شده که سرمایه صندوق به ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد؛ اگر این سرمایه براساس برنامه به یک هزار میلیارد تومان افزایش یابد دیگر هیچ نگرانی از معطل ماندن پرونده ها نداریم.
بهرامن، به امضای تفاهم نامه میان خانه معدن ایران و سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اشاره کرد که در ادامه تفاهم نامه ای با صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی منعقد شده تا با صدور بیمه نامه های اعتباری، تامین مالی لازم برای احیای معادن متروکه انجام شود.
منبع: ایلنا
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات