صنعت کار » بدقولی اوپک به ضرر قیمت نفت

بدقولی اوپک به ضرر قیمت نفت

به گزارش صنعت کار، اسکات دارلینگ، مدیر نفت و گاز منطقه آسیا-اقیانوسیه بانک جی پی مورگان هشدار داد اگر اوپک به تعهداتش برای کاهش تولید نفت در سال ۲۰۱۹ عمل نکند، نفت برنت حمایت چندانی نخواهد یافت.

کشورهای اوپک و غیراوپک با هدف تقویت قیمتها در اوایل دسامبر موافقت کردند تولیدش را در نیمه اول سال ۲۰۱۹ به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

طبق سناریوی قیمت پایین نفت بانک مورگان استنلی، اگر تعهد اوپک برای کاهش تولید ادامه پیدا نکند، قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۹ حدود ۵۵ دلار در هر بشکه خواهد ماند.

اسکات دارلینگ به شبکه سی ان بی سی گفت: جی پی مورگان پیش از نشست دسامبر اوپک اعلام کرده بود اگر این گروه تولیدش را بیش از ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش ندهد و اگر این کاهش تنها برای نیمه اول امسال و نه کل سال باشد، در این صورت قیمت نفت برنت برای کل سال ۲۰۱۹ حدود ۵۵ دلار در هر بشکه خواهد بود.

نفت برنت در معاملات آسیایی روز چهارشنبه، با حدود یک درصد کاهش ۵۳.۲۸ دلار در هر بشکه معامله شد.

به گفته دارلینگ، عواملی که قیمت نفت را در سال ۲۰۱۹ پایین نگه می‌دارند شامل کندی تقاضا برای نفت و ابهامات پیرامون پایبندی کامل اعضای اوپک از جمله عربستان سعودی به توافق کاهش تولید هستند.

عربستان سعودی در ماههای اخیر تولیدش را بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش داده است و اکنون قصد دارد ظرف دو ماه تولیدش را حدود ۹۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. با فشارهای کاهشی که اخیرا متوجه قیمت نفت بوده است، عربستان به قیمت بالاتر نفت برنت برای متوازن کردن بودجه‌اش نیاز دارد.

قیمت نفت در سال گذشته با بزرگترین کاهش سالانه از سال ۲۰۱۵ روبرو شد و تحت تاثیر نوسان بازار سهام، عوامل ژئوپلیتیکی و چشم انداز تیره‌تر تقاضا برای نفت، نفت برنت حدود ۲۰ درصد و نفت آمریکا حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد.

جی پی مورگان در نوامبر اعلام کرده بود نفت برنت در سال ۲۰۱۹ به ۷۳ دلار در هر بشکه بالغ خواهد شد که کمتر از ۸۳.۵۰ دلار پیش‌بینی قبلی این بانک بود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات