صنعت کار » رفتار متناقض سازمان استاندارد در توقف تولید خودروهای غیراستاندارد/مهلت خودروسازان تمدید شده است؟

رفتار متناقض سازمان استاندارد در توقف تولید خودروهای غیراستاندارد/مهلت خودروسازان تمدید شده است؟

مهلت خودروسازان برای پاس کردن استاندارد های 85 گانه ابتدای دی ماه به پایان رسید و در حالی که سازمان استاندارد اعلام کرده بود که با پایان این مهلت مقرر شده تخفیف و مهلت مجددی برای خودروسازان قائل نمی شود اما اکنون اعلام کرده است کار بررسی ها چندماهی به طول خواهد انجامید.

به گزارش صنعت کار، صنعت خودرو کشور مدت هاست در منجلاب مشکلات اقتصادی و تحریم های آمریکا دست و پنجه نرم می کند. تا جایی که تیراژ تولید خودروسازان در مجموع سواری و سنگین چیزی نزدیک به ۴۰ درصد رسیده و به عقیده فعالان این حوزه حتی در مواقعی  به زیر این رقم  نیز هم رسیده است. اما در این بین سازمان استاندارد هیچ گاه از مواضع خود برای به اجرا در آمدن استانداردهای ۸۵ گانه کوتاه نیامده و مدام این موضوع تکرار شد که حتی در شرایط موجود نیز هیچ تخفیفی به خودروسازان داده نمی شود و بر این اساس آخرین مهلت خودروسازان برای رسیدن به استانداردهای ۸۵ گانه همان دی ماه است و بعد از آن خودروهایی که باقی استانداردها رابه استاندارد قبلی خود اضافه نکنند باید تولیدشان متوقف شود.

اگرچه فعالان و کارشناسان صنعت خودرو بارها و بارها تاکید کرده اند که خودروسازان در چنین شرایطی از پس رسیدن به این استانداردها بر نخواهند آمد اما همجنان از آن ها اصرار بود و از نیره پیروبخت رییس سازمان استاندارد انکار.

او شهریور ماه در یکی از مصاحبه های خود نیز تاکید کرد برنامه های این سازمان برای اجرای استانداردهای خودرویی تغییر نکرده و از ابتدای دی ماه چنانچه محرز شود که خودرویی استانداردهای مورد نظر را ندارد، تولید آن متوقف می شود. پیروزبخت این را هم اضافه کرده که خودروسازانی که برای گذراندن استانداردهای ۸۵ گانه برنامه داشته باشند، به منظور کمک به تولید در شرایط کنونی و مواجهه با تحریم ها مهلت زمانی پیش بینی می شود.

اکنون به نظر می رسد خود سازمان استاندارد هم می داند در شرایط تحریم نمی شود به خودروسازان فشار مضاعف وارد کرد چراکه تیراژ تولید از آنچه که امروز هست قطع به یقین با توقف تولید برخی خودروها باز هم پایین خواهد آمد و آنجاست که خودروسازان با این همه پیش فروش هایی که انجام داده اند از پس عمل به تعهدات خود بر نخواهند آمد.

چندی پیش فربد زاوه در ارتباط با همین موضوع گفت این اصرار بی مفهوم سازمان استاندارد بیشتر منجر به آشفتگی بازار خودرو و تبعات اجتماعی خاص خود خواهد شد و معتقد بود با شرایطی که وجود دارد برای خودرو های پر تیراژ اجرای این طرح به تعویق خواهد افتاد. به نظر می رسد اکنون پیش بینی این کارشناس درست از آب در آمده باشد.

همچنین رضا رضایی عضو انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان نیز بر این موضوع که که سازمان استاندارد باید با خودروسازان کنار بیاید تاکید کرد و گفت چاره دیگری  در این زمینه وجود ندارد. قرار بود خودرو  پراید و ۴۰۵ از رده تولید خارج شوند اما آیا این اتفاق افتاده است؟ با این وضعیت امکان این اتفاق وجود ندارد.

به هر حال روز گذشته نیره پیروبخت در حاشیه نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در جمع خبرنگاران گفت در رابطه خودروسازی‌هایی که خودروی غیراستاندارد دارند ما به آنها یک سال فرصت دادیم تا موارد غیراستاندارد بررسی و موارد را برطرف کنند. در حال حاضر نمی‌توانیم بگوییم کدام خودروها متوقف خواهند شد، باید تست‌های مربوطه مجددا انجام شود. با این حساب خودروسازان یک سال دیگر برای رسیدن به استانداردهای ۸۵ گانه از سازمان استاندارد مهلت دریافت کرده اند و سازمان استاندارد به گفته کارشناسان چاره ای جز این کار نداشته است.
منبع: خودروکار

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات