صنعت کار » آخرین وضعیت بارش‌های ایران/رشد بارش‌های زمستانی+جدول

آخرین وضعیت بارش‌های ایران/رشد بارش‌های زمستانی+جدول

با ثبت ۱۱۷.۳ میلیمتر بارش در ۱۱۴ روز ابتدایی سال آبی جاری، متوسط بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا امروز به ۱.۰۳ میلیمتر در روز و متوسط بارش‌های زمستان تا بیست و چهارم دی‌ماه به ۱.۰۵ میلیمتر در روز رسید.

به گزارش صنعت کار، بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزشهای جوی از اول مهر تا ۲۴ دی سال آبی ۹۸-۹۷ (۱۱۴ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۱۱۷٫۳ میلیمتر است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت(۹۰٫۲ میلیمتر) ۳۰ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۳۵٫۸ میلیمتر) ۲۲۷٫۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین حجم بارش‌های کشور از اول مهر تا ۲۴ دی به ۱۹۳ میلیارد و ۳۱۴ میلیون مترمکعب رسید.

از مجموع ۱۱۷٫۳ میلی‌متر بارش ثبت‌شده در ۱۱۴ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۲۵٫۲ میلی‌متر بارش در ۲۴ روز ابتدایی زمستان به‌ثبت رسیده است.

از اینرو متوسط بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا امروز ۱٫۰۳ میلیمتر در روز و متوسط بارش‌های زمستان تا بیست و چهارم دی‌ماه به ۱٫۰۵ میلیمتر در روز رسید. در نیمه دوم دی‌ماه، شاهد رشد بارش‌های زمستانی نسبت به نیمه اول این ماه هستیم.

* پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین نقاط ایران

پربارش‌ترین نقطه ایران “رامسر ــ صفارود” در استان مازندران است که در ۱۱۴ روز ابتدایی سال آبی جاری شاهد ثبت ۹۲۳٫۸ میلی‌متر بارش بوده است.

کم‌بارش‌ترین نقطه ایران، نقاطی همچون “محوطه امورآب چابهار” سیستان و بلوچستان، “رحمت‌آباد ــ ریگان” در کرمان و “تصفیه‌خانه زاهدان” در سیستان و بلوچستان است که در ۱۱۴ روز ابتدایی سال آبی جاری، حتی یک قطره باران نیز در این نقاط نباریده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات