صنعت کار » ظرفیت عملیاتی تولید فولاد خام به 24 میلیون تن رسید

ظرفیت عملیاتی تولید فولاد خام به ۲۴ میلیون تن رسید

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با یادآوری اختلاف اندک بین ظرفیت اسمی با عملیاتی تولید فولاد خام (میانی) کشور گفت: امروز ظرفیت اسمی از 30 میلیون تن گذشته است اما اکنون میزان تولید به 24 میلیون تن تولید رسیده است.

به گزارش صنعت کار، سیدرسول خلیفه سلطانی افزود: امروز صنعت فولاد کشور از نظر تعادل زنجیره تولید در بهترین شرایط قرار دارد اما عقب ماندگی در زمینه اکتشاف و استخراج سنگ آهن، نگران کننده است.

** رشد ۱۶ درصدی تولید فولاد خام
دبیر انجمن یادشده اضافه کرد: آمارهای ۹ ماهه امسال رشد ۱۶ درصدی در تولید فولاد خام را نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می دهد؛ در عین حال رشد متوسط ۱۸ درصدی را در این بخش داریم.
پارسال میزان تولید فولاد خام کشور از مرز ۲۲ میلیون تن گذشت و انتظار می رود امسال رشد تولید در این بخش تداوم یابد.
خلیفه سلطانی توضیح داد: فولاد در ذات خود از مزیت اقتصادی برخوردار است و به عنوان شاخص صنایع معدنی ایران محسوب می شود و با سرعت به سوی اهداف پیش بینی شده حرکت می کند.
برپایه سند چشم انداز ۱۴۰۴ قرار است ظرفیت فولاد کشور به رقم ۵۵ میلیون تن برسد.

** صادرات فولاد ایران فرامنطقه ای
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تصریح کرد: بررسی کارنامه فولاد ایران در دولت یازدهم نشان داد صادرات این بخش منحصر به مرزهای جغرافیایی همسایگان نبوده، بلکه علاوه براروپا، کانادا را نیز تحت پوشش خود قرار داد و در واقع عملکردی فرا منطقه ای رقم زد.
وی گفت: اکنون بدلیل هزینه های سنگین حمل ونقل برای رقبا، صادرات فولاد به منطقه چندان اقتصادی نیست اما جمهوری اسلامی در این زمینه از موقعیت ممتازی برخوردار است.
خلیفه سلطانی یادآور شد: سال گذشته میزان صادرات فولاد به حدود ۹ میلیون تن رسید که دستاورد بی سابقه ای بود.
آمارهای صادرات ۹ ماهه امسال نشان می دهد که سه میلیون و ۶۷۵ هزار تن فولاد خام صادر شد که نسبت به مدت مشابه پارسال (چهار میلیون و ۶۱۴ هزار تن) ۲۰ درصد افت دارد.

** سایه شرایط بین المللی بر روند صادرات
دبیر تشکل یاد شده گفت: فولاد ایران از نظر کیفی و حجم تولید برای راهیابی به بازارهای جهانی و هدف مشکلی ندارد اما سایه شرایط بین المللی بر صادرات این بخش می تواند اثرگذار باشد که این موضوع ارتباطی به تولیدکننده و فعالان این عرصه ندارد.
وی تاکید کرد: تولیدکنندگان فارغ از هرگونه مباحث غیرفنی و حرفه ای باید به فعالیت خود ادامه دهند و این مسایل نباید خللی در روند تولید باشد.
صادرات کل محصولات فولادی در مدت ۹ ماهه امسال به رقم ۲ میلیون و ۱۴۸ هزار تن رسید که در مقایسه با رقم یک میلیون و ۷۵ هزار تن عملکرد مدت مشابه پارسال، رشد ۱۰۰ درصدی را نشان می دهد.
دیروز(سه شنبه) اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در سفر به استان کرمان، کارخانه های یک میلیون تنی شمش فولاد در بردسیر و ۲٫۵ میلیون تنی گندله سازی بوتیای ایرانیان را افتتاح کرد.
سال ۱۳۵۷ ظرفیت زنجیره فولاد به رقم ۲٫۴ میلیون تن رسیده بود و اکنون به ۲۰۵ میلیون تن رسیده و انتظار می رود در تا پایان امسال به ۲۲۰ میلیون تن دستیابیم.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات