صنعت کار » ارتقای امنیت تراکنش‌های بانکی با کارت‌های هوشمند

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی­ خبر داد

ارتقای امنیت تراکنش‌های بانکی با کارت‌های هوشمند

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی­ گفت: پرداخت با موبایل همراه و کارت بانکی هوشمند با امنیت بیشتری خواهد بود و نیازی نیست که تمام کارت‌های مغناطیسی به هوشمند تبدیل شود.

به گزارش صنعت کار، ناصر حکیمی دربرنامه تلویزیونی با بیان اینکه لازم نیست که تمام کارت‌های مغناطیسی به هوشمند تبدیل شود گفت: پرداخت با موبایل همراه و کارت بانکی هوشمند با امنیت بیشتری خواهد بود.

وی با بیان اینکه سیستم پرداخت با کارت هوشمند از ۹۸ قابل استفاده است، افزود: اگر کارت‌های بانکی هوشمند شود پرداخت آفلاین نیز میسر است و در صورت لزوم در انتظار ارسال قرار می‌گیرند.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: صاحب کارت هوشمند می‌تواند مدیریت خطر (ریسک) کند. تراکنش‌های ریز را می توان در مجموع با یک رمز بانکی به بانک ارسال کرد و کاهش مبلغ از حساب اصلی کم می‌شود.

حکیمی افزود: هنوز امکان استفاده از گوش‌های همراه بعنوان کیف پول امکان پذیر نیست. برخی از گوشی‌های تلفن همراه از سوی سازنده تلفن استفاده از تلفن همراه بجای کارت هوشمند اجازه داده نشده است.

وی با اشاره به چگونگی برداشت مستقیم از حساب بانک گفت: برخی از پرداخت‌های بانکی دوره‌ای روزانه یا ماهیانه و یا در یک موعد مقرری است که می‌توان از طریق ثبت درخواست در داخل بانک به بانک مورد نظر اجازه داد بعد از یک اطلاع رسانی کوتاه از طریق بانک و تائید شما قبوض دوره‌ای مانند قبض موبایل پرداخت شود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اعلام اینکه در ۱۸ بانک کشور سیستم برداشت مستقیم عملیاتی شده است، گفت: در شرکت‌هایی مانند استارت آپ‌ها بسیار کاربرد دارد. ­

حکیمی به دیگر مزایای بانکداری الکترونیک اشاره کرد و گفت: در سیستم بانکی توسعه یافته الکترونیکی امکان دبه کردن و جابجایی تراکنش‌های بانکی غیرممکن است بنابر این می‌توان به سیستم تکنولوژی بلاک چین (Blockchain) اعتماد کرد.

وی افزود: بلاک چین (بلوک زنجیره) یک نوع سیستم ثبت اطلاعات دیجیتالی است و با ثبت دفتر سنتی بسیار متفاوت است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

حکیمی افزود: بیت کوین اولین کاربرد از فناوری بلاک چین است. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

وی با بیان اینکه بلاک چین یک ابزار است، گفت: هویت طرف معامله با بیت کوین مشخص و قابل اعتماد نیست.

همچنین دیواندری دبیر همایش بانکداری الکترونیک درباره کارت‌های هوشمند گفت: کارت‌هایی که امروز کاربرد دارد و استفاده می‌شود کارت‌های مغناطیسی است که استاندارد‌های امنیتی لازم را ندارد بنابراین برای پرداخت‌های خرد و پرداخت‌های روی موبایل نیاز به تراشه هوشمند دارد.

وی افزود: بانک مرکزی سعی دارد کارت‌ها به سمت هوشمند سازی پیش برود و این کار در یک فرایند تدریجی و مدت دار انجام خواهد شد این بدین معنا نیست که اگر بخشی از کارت‌ها هوشمند شد باید کارت‌های مغناطیسی از دور خارج شود.

دیواندری درباره فواید الکترونیکی کردن کارت‌ها گفت: کارت‌های هوشمند استاندارد‌های امنیتی بالاتری دارد و در موبایل (mobil payment) ضروری است که با استاندارد‌ها خود را تطبیق دهیم.

دبیر همایش بانکداری الکترونیک درباره جایگاه ایران در بانکداری الکترونیک جهان گفت: در سیستم‌های پرداخت ایران یکی از کشور‌های خوب جهان است و خیلی از سامانه‌های ملی پرداخت مثل سانتا، پایا داریم که نمونه آن در بسیاری از کشور‌های جهان کم دیده شده است. در حال حاضر استاندارد سازی و ارتقای روند‌های نوظهور مد نظر است تا از استاندارد‌های روز جهان جا نمانیم.

وی افزود: در سطح ارائه خدمات به ویژه در خدمات پرداخت خرد پیشرفت کرده ایم و خیلی از خدمات پرداخت در کشور ما به صورت آنلاین و کارت به کارت انجام می‌شود که در خیلی از کشور‌ها هنوز این امکان وجود ندارد. ­

علی دیواندری گفت: از نظر سیستم‌های پرداخت ایران یکی از کشور‌های پیشرفته جهان است، اما نباید به این حد اکتفا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برای امن تر کردن تراکنش‌ها کارت‌های بانکی هوشمند سازی می‌شود بنابراین موضوع اصلی ارتقای خدمات است تا زیرساخت ها.

دبیر همایش بانکداری الکترونیک گفت: موضوع برداشت مستقیم امکانی است که در جهان وجود داشته و ما نیز می‌توانستیم خیلی زودتر این کار را انجام دهیم که کمی با تاخیر انجام شده است.

دیواندری افزود: اقتصاد ما به بانکداری الکترونیک احتیاج دارد بنابراین باید سازوکار‌ها فراهم شود. الکترونیکی شدن به استارتاپ‌ها و تولید نیز کمک خواهد کرد.

یکی از مزیت‌های الکترونیکی شدن و هوشمند شدن کارت‌ها جایگزین ضمانت‌ها در قالب چک است که اثر بیشتر در حوزه تجارت و اقتصاد ملی است. ­

دبیر همایش بانکداری الکترونیک افزود: کارت‌های اعتباری به فرد امکان پرداخت می‌دهد که نیمه دوم ماه که اکثر افراد حقوق بگیر مشکل پرداخت دارند، مشکلی تا پایان ماه نداشته باشند و درواقع یک نوع تضمین از طریق سیستم برای فرد ایجاد می‌شود.

دیواندری در پایان گفت: بلاک چین (Blockchain) سبب تحول در کسب و کارها، تجارت و نظام بانکی می‌شود و تحت عنوان انقلاب و تحول بزرگ نامیده می‌شود.

وی افزود: در واقع نهاد اعتماد که قبلا به وسیله بانک، بیمه انجام می‌شد و تحت عوامل انسانی شکل می‌گرفت در این سیستم به الگوریتم‌های ریاضی سپرده می‌شود.

منبع: میزان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات