صنعت کار » تولید نفت اوپک به کمترین رقم طی ۴ سال گذشته رسید

تولید نفت اوپک به کمترین رقم طی ۴ سال گذشته رسید

تولید نفت اوپک در فوریه به کمترین حد طی ۴ سال گذشته رسید چون عربستان سعودی و متحدان آن در خلیج فارس بیش از حد توافق اوپک، تولید خود را پایین آوردند.

به گزارش صنعت کار، به نقل از رویترز، تولید نفت اوپک در فوریه به کمترین حد طی ۴ سال گذشته رسید چون عربستان سعودی و متحدان آن در خلیج فارس بیش از حد توافق اوپک، تولید خود را پایین آوردند و تولید نفت ونزوئلا هم به‌خاطر تحریم‌های آمریکا کاهش یافت.
کاهش تولید روزانه ۳۰۰هزار بشکه‌ای در شرایطی اتفاق افتاد که ترامپ به‌شدت از این حرکت انتقاد می‌کرد. وی در روز دوشنبه طی توییتی از اوپک خواست تلاش‌های خود را برای تقویت قیمت نفت کمتر کند. او گفت که قیمت نفت خیلی بالا رفته است.
در اول ژانویه، اوپک و متحدانش برای جلوگیری از عرضه بیش از حد نفت به بازار که قیمت آن را پایین می‌آورد، دور جدیدی از کاهش تولید را آغاز کردند. منابع اوپک می‌گویند این توافق علی‌رغم فشار آمریکا اجرایی می‌شود.
۱۴ عضو اوپک ۳۰٫۶۸ میلیون بشکه نفت در روز در ماه قبل تولید کردند که کمترین مقدار تولید اوپک از ۲۰۱۵ تا حالاست. کل تولید اوپک در ژانویه ۳۰٫۹۸ میلیون بشکه بود.
قیمت نفت پس از کاهش تا کمتر از ۵۰ دلار در ماه دسامبر، به ۶۶ دلار در هر بشکه رسید که دلیل آن تولید کمتر عربستان، کاهش ناخواسته تولید در سایر کشورهای عضو اوپک و دورنمای عرضه کمتر ونزوئلا پس از اعمال تحریم‌های آمریکا بر صنعت نفت این کشور بود.
اوپک، روسیه و سایر کشورهای غیرعضو اوپک توافق کردند تولید نفت را ۱٫۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. سهم اوپک از این کاهش ۸۰۰ هزار بشکه در روز بود که توسط ۱۱ عضو آن اجرایی می‌شود یعنی همه اعضا به‌جز ایران، لیبی و ونزوئلا.
در فوریه، ۱۱ عضو اوپک به ۱۰۱ درصد از کاهش توافق‌شده رسیدند که ۷۰ درصد بیشتر از ماه ژانویه بود. بین کشورهایی که از کاهش تولید معاف شده بودند، تولید نفت ونزوئلا کاهش یافت، در حالی که ایران توانست علی‌رغم تحریم‌های آمریکا صادرات خود را افزایش دهد.
بیشترین کاهش تولید مربوط به عربستان، بزرگترین تولید کننده نفت اوپک است که ۱۳۰ هزار بشکه در روز کمتر از ژانویه تولید کرد.
دومین کاهش تولید در ونزوئلا اتفاق افتاد پس از این‌که ترامپ شرکت نفت دولتی این کشور را در ژانویه تحریم کرد و صادرات را پایین آورد. تولید در این کشور که زمانی جزو سه تولید کننده برتر اوپک بود، به‌خاطر فروپاشی اقتصادی سال‌هاست رو به کاهش است.
کویت و امارات هم بیش از حد توافق‌شده تولید خود را پایین آوردند، در حالی که میزان کاهش تولید عراق از میادین شمالی و جنوبی‌اش ناچیز بود.

منبع: تسنیم
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات