صنعت کار » کشیده شدن ترمز قیمت خودرو با عرضه و فروش فوری خودروسازان

کشیده شدن ترمز قیمت خودرو با عرضه و فروش فوری خودروسازان

افزایش قیمت خودرو چندی است که بازار خودرو را با التهاب مواجه کرده است به گونه ای که این افزایش قیمت بازار شب عید خودرو را هم تحت الشعاع قرار داد. اما اکنون به نظر می رسد که با فروش فوری خودروسازان شعله افزایش قیمت ها در بازار خودرو دیگر زبانه نمی کشد و فروکش کرده است.

به گزارش صنعت کار، بازار خودرو که در پی افزایش قیمت های یکباره دچار التهاب شده بود، بازار شب عید خودرو را با چالش مواجه دید.

اکثر کارشناسان عامل اصلی رشد و افزایش نرخ ارز و در پی آن  قیمت خودرو را سیاست‌های نادرست بانک مرکزی در اوایل امسال در تعیین نرخ ارز و محدودیت‌هایی که ایجاد شد می دانند آن ها معتقدند خودروسازی ما به نوعی وابستگی ارزی دارد که میزان این وابستگی  هم کم نیست و  این وابستگی از بابت مواد اولیه و قطعاتی است که باید از خارج تأمین شوند؛ بنابراین افزایش نرخ ارز باعث افزایش قیمت خودرو نیز شده است. به هر ترتیب افزایش قیمت ها که هر بار یک مقصر پیدا می کند تصمیم بر آن شد تا با عرضه و فروش فوری خودروسازان جلوی آن گرفته شود. تصمیمی که به نظر می رسد تصمیم اشتباهی نبوده و با عرضه بازار خودرو کمی به تعادل رسیده است.

سعید موتمنی رییس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه قیمت خودرو‌های داخلی نسبت به هفته گذشته با کاهش یک تا ۷ میلیون تومانی روبه رو بوده است بر این اتفاق صحه گذاشته و عنوان کرده است هیجان بازار خودرو فروکش کرده است.

موتمنی می افزاید: «یکی از دلایل کاهش قیمت، افزایش عرضه خودرو از سوی خودروسازان است که نسبت fi گذشته افزایش یافته است. اگرچه خرید و فروش در بازار کم شده است.»

به هرحال بررسی قیمت خودروهای تولید داخل در بازار نشان از کاهش محسوس قیمتها در چند روز گذشته دارد و به نظر می رسد بازار به تعادل نزدیک شده است.

فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت  نیز در همین راستا در روزهای گذشته اعلام کرد تا زمان تعدیل قیمت‌ها، ­سیاست فروش فوری خودرو ادامه می‌یابد. او به این نکته هم اشاره کرد که  ممکن است در ماه‌های ابتدایی سال آینده به صورت سنتی کمی تقاضای خودرو کاهش یابد و کاهش تقاضا کاهش قیمت را درپی خواهد داشت.

معاون وزیر صمت علت افزایش تولید را تامین قطعات خودروسازان خوانده  و عنوان کرد تولید روزانه خودرو به ۴ هزار دستگاه در روز رسیده که به همین میزان تحویل خودرو داریم. او همچنین تاکید کرده است که در هفته گذشته وزارت صنعت ابلاغیه‌ای به خودروسازان اعلام کرده است تا در روزهای تعطیل نیز به تحویل خودرو اقدام کنند و خدمات پس از فروش نیز انجام شود.

اگرچه قیمت خودرو در بازار کاهشی شده و در اصطلاح عنوان می شود حباب قیمت ها شکسته اما نمایندگان مجلس و برخی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس در مورد تعهدات قبلی خودروسازان ابراز نگرانی کرده اند و عنوان می کنند که باید اول خودروسازها نسبت به تسویه تعهدات قبلی اقدام کنند و بعد فروش نقدی و مستقیم داشته باشند تا مردمی که از پیش، خودرو خریداری کرده اند حقشان ضایع نشود. بنابراین هم مسوولان و هم خودروسازان باید در اجرای تعهدات بکوشند تا حق مشتریان شان ضایع نشود.

منبع: خودروکار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات