صنعت کار » گذر از گلوگاه صنعت خودرو با خود اتکایی/ خودروسازان چقدر محیای آینده هستند؟

گذر از گلوگاه صنعت خودرو با خود اتکایی/ خودروسازان چقدر محیای آینده هستند؟

تحریم‌های آمریکا و بین المللی نزدیک یک سال است که صنعت خودرو ایران را نشانه رفته و ادامه تولید خودرو در کشور را با دشواری‌هایی همراه کرده است. در وضعیت فعلی بسیاری از کارشناسان معتقدند برای دور زدن تحریم ها پیش از هرکاری نیازمند آن هستیم که در صنعت خودرو به خودکفایی برسیم.

به گزارش صنعت کار، تحریم های بین المللی و خارج شدن آمریکا از برجام برای صنعت خودروی ایران گران تمام شده است. هرچند تلاش شده است تا همانند دوره پیشین تحریم ها، صنعت خودرو بتواند از پیچ تند تحریم ها گذر کند اما با گذشت چیزی حدود ۹ ماه از اعمال تحریم ها می توان گفت هنوز بر سرجای اول خود قرار داریم و صنعتگران ما در حال تلاش برای جبران عقب افتادگی ها در برنامه تولید که در چندماه گذشته رخ داده است هستند.

به همین سبب همواره کارشناسان خودرویی مشکلات اصلی صنعت خودرو را پیش از آنکه تحریم های بین المللی نفس صنعت خودرو را بگیرد ضعف زیرساخت‌های تولیدی در کشور را مقصر اصلی افول این صنعت می دانند.

ضعف‌هایی که ارتباطات بین‌المللی ما با دنیا را هم شامل می شود. برخی از کارشناسان سرکوب های قیمتی و قیمت گذاری دستوری را هم از علل مشکلات صنعت خودرو می شمارند.

در همین رابطه امیر حسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو می گوید: «در شرایط فعلی دولت باید برنامه دقیقی در زمینه رفع مشکلات تولید با نگاه به دانش فنی و فناوری های به روز داشته باشد.»

او ادامه می دهد: «حتی اگر بحث تحریم ها هم اکنون در میان نباشد بحث روابط بانکی و FTAF خیلی مهم است که شفافیت های ارتباط های مالی مشخص باشد. زمانی که در اقتصاد یک کشور اجازه تبادل مالی نداشته باشید هیچ کار دیگری معنی ندارد. حتی برای دور زدن تحریم ها هم ارتباط گرفتن با کشورهایی همچون هند و روسیه تا زمانی که این مشکلات  مالی و بانکی حل نشود چاره ساز نخواهد بود »

کاکایی خاطر نشان می کند:  «خودروسازان ایرانی  باید بتوانند ارتباط منطقی و گسترده با دنیا داشته باشند. بنده شکی در این ندارم که اگر ارتباطات ما یک ارتباطات منطقی و به دور از بحث های زور گویی های یک طرفه بود وضعیت صنعت خودرو بهتر از آنچه امروز مشاهده می کنیم بود. اما وضعیت اکنون با توجه به چشم انداز سیاسی و اقتصادی به نظر نمی رسد در دو سه سال آینده بهبود یابد. بنابراین راه درست این است که باید روی توانمندی های داخلی مان سرمایه گذاری کنیم و در کنار آن در ضعف هایی که به این زودی نمی توانیم آن ها را بپوشانیم بحث واردات را انجام دهیم. این کار نیاز به یک نظام توسعه ای در کشور دارد. عمدتا نگاه ما به خارج از کشور بوده و باید این نگاه را در چنین شرایطی اصلاح کنیم.»

تاکید این کارشناس بر این است که برخی از فعالین حوزه صنعت خودرو بر این اعتقادند که بدون حضور  در زنجیره جهانی خودروسازی امکان به نتیجه رسیدن در این صنعت وجود ندارد اما از آنجایی که این مهم فعلا قابل دسترس نیست لذا بهتر است راه حل متفاوتی را داشته باشیم. اگرچه در این مورد صحبت هم می شود اما به مرحله اجرایی شدن نمی رسد. چراکه این موضوع نیازمند تحول اساسی در فکر مسوولان است و نیاز به سرمایه گذاری خاص و روش های جدید دارد.

 

منبع: خودروکار

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات