صنعت کار » ظرف ۳ سال ۳۰ درصد عمق داخلی سازی افزایش می یابد/ آغاز تولید پژو ۳۰۱ از اواخر ۹۸

مدیر عامل ساپکو در نشست خبری انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو ایران خبر داد:

ظرف ۳ سال ۳۰ درصد عمق داخلی سازی افزایش می یابد/ آغاز تولید پژو ۳۰۱ از اواخر ۹۸

مدیر عامل ساپکو گفت: ظرف 3 سال آینده، 30 درصد عمق ساخت داخلی در حوزه خودروسازی را افزایش خواهیم داد.
به گزارش صنعت کار، حسین نجاری مدیرعامل ساپکو  و سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو  در نشست خبری انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو ایران اظهار کرد: از محل دریافت تسهیلات تا هفته قبل از ۲ هزار میلیارد، ۱۳۰۰ میلیارد تومان تا به امروز پرداخت کردیم و  مابقی تا پایان سال نیز به قطعه سازان پرداخت خواهد شد .
او افزود: امسال با شرایطی مواجه بودیم که با سال ۹۰ و ۹۱ متفاوت بود. و علت آن هم این بود که در سال ۹۰ و ۹۱ ما فقط تغییر و نوسان نرخ ارز را داشتیم و مشکل نقدینگی و انتقال ارز را به این صورت با آن مواجه نبودیم.

نجاری ادامه داد: سال ۹۲  تولید ما در شش ماه اول سال به ۵۰۰ دستگاه تقلیق پیدا کرد به طوری که در شش ماه دوم  که مسوولیت ایران به خود به آقای یکه زارع محول شد با تحریم یک سری قطعات الکترونیکی مواجه بودیم  و آن موقع تصمیم گرفتیم تولید را ادامه بدهیم و چاره ای جز این نداشتیم  و تا دی ماه، ما ۸۴ هزار خودروی تولید ناقص کردیم و حتی قطعاتی که خریداری کردیم نتوانستیم بگیریم و با کمک قطعه سازان داخلی بخشی از مشکلات مان را حل کردیم و بعد از برجام با تکمیل قطعات توانستیم خودروهای ناقص را تکمیل کنیم. به طوری که در سه ماهه اول ۹۳ چیزی نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان از از این ۸۴ هزار خودرو وارد چرخه تامین شد و تولید بعد از آن رونق پیدا کرد.

مدیرعامل ساپکو با بیان اینکه در نوبت اول تحریم ها، خودرو در تحریم ها قرار نگرفته بود عنوان کرد: در این مرحله از تحریم ها صنعت خودرو مورد تحریم قرار گرفته است  و نقل و انتقال ارز هم دچار مشکل است.

نجاری همچنین عنوان کرد: برای تولید پژو ۳۰۱ حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد قراردادها منعقد شده است. شرکت پژو، ایران را ترک کرد و از این محل باید ۷ هزار میلیارد تومان که در قرارداد ۳ جانبه ساپکو، ایکاپ و قطعه سازان دیده شده بود،خسارت پرداخت کند.

او از آغاز تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ از اواخر سال ۹۸ خبر داد و گفت: با توجه به قراردادهای منعقد شده، شرکت پژو نمی‌تواند مانع کار ما شود.

مدیرعامل شرکت ساپکو در مورد رنج قیمتی پژو ۳۰۱ نیز گفت: قیمت این محصول بالاتر از دناپلاس خواهد بود.

او  ادامه داد: قراردادهای دوجانبه بین ساپکو و سازنده‌ها برای تولید ۱۵۰ هزار دستگاه پژو ۳۰۱ طی سه سال منعقد شده است.

به گفته نجاری، تا پیش از خروج پژو از ایران حدود ۶۴ درصد خودکفایی در تولید قطعات پژو۳۰۱ پیش رفته بودیم و در حال حاضر نیز اجرای پروژه ساخت قطعات در داخل در حال پیگیری است.

نجاری در ادامه در مورد تسهیلات پرداخت‌ شده به قطعه‌سازان طرف ایران خودرو نیز گفت: تا هفته قبل ۱۳۰۰ میلیارد تومان به سازندگان پرداخت شده که امیدواریم این رقم تا پایان سال به ۲ هزار میلیارد تومان برسد.

وی تصریح کرد: شرکت پژو، ایران را ترک کرد و از این محل باید ۷ هزار میلیارد تومان که در قرارداد ۳ جانبه ساپکو، ایکاپ و قطعه سازان دیده شده بود،خسارت پرداخت کند.

او افزود: با توجه به روند تغییرات صنعت خودرو در دنیا بازنگری در ساخت داخل کردیم. برنامه ما این است که در تولید در مگا ماژول ها به خود کفایی برسیم. اگر بخواهیم تولید را افزایش دهیم و محصولات جدیدتر عرضه کنیم هیچ راهی جز افزایش ساخت داخل نداریم. برنامه بر این است که هرسال کاهش ۱۰ درصدی ارز بری داشته باشیم.
او خاطر نشان کرد: با توسعه ساخت داخل به ایجاد تعادل و بهبود کیفیت و توسعه صادرات در حوزه قطعه سازی کمک شایانی خواهیم کرد.

مدیرعامل ساپکو تاکید کرد : ظرف ۳ سال آینده، ۳۰ درصد عمق ساخت داخلی در حوزه خودروسازی را افزایش خواهیم داد.

منبع: خودروکار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات