صنعت کار » تولید انواع خودرو در سال گذشته 37.8 درصد کاهش یافت

تولید انواع خودرو در سال گذشته ۳۷٫۸ درصد کاهش یافت

بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد تولید پارسال انواع خودرو در کشور با افت 37.8 درصدی نسبت به سال 1396، به 955 هزار و 923 دستگاه رسید.

به گزارش صنعت کار، مجموع تولید خودرو در سال ۱۳۹۶ بر پایه گزارش های منتشر شده، یک میلیون و ۵۳۵ هزار و ۷۵۶ دستگاه بود.

بررسی جدول های وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد پارسال ۸۹۱ هزار و ۷۸۶ دستگاه خودرو سواری در کشور تولید شد که در مقایسه با سال پیش از آن ۳۸٫۲ درصد کاهش یافت.

در این مدت ۵۰ هزار و ۷۰۷ دستگاه وانت، ۵۶۹ دستگاه اتوبوس و ۹ هزار و ۹۱۰ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده توسط خودروسازان تولید شد که در مقایسه با سال ۱۳۹۶ به ترتیب ۳۰٫۱ درصد، ۶۸٫۱ درصد و ۴۰٫۱ درصد کمتر بود.

رشد تولید ون، مینی بوس و میدل باس
پارسال یک هزار و ۲۹۵ دستگاه ون در کشور تولید شد که در مقایسه با سال پیش از آن ۳۹٫۱ درصد افزایش یافت.

همچنین بررسی ها نشان می دهد پارسال یک هزار و ۶۵۶ دستگاه مینی بوس و میدل باس در کشور تولید شد که نسبت به سال ۱۳۹۶ افزایش ۱۹٫۹ درصدی را ثبت کرد.

تولید اسفندماه
اسفندماه پارسال در مجموع ۸۲ هزار و ۲۲۲ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد.

این میزان در مقایسه با اسفندماه سال ۱۳۹۶ کاهش ۳۷٫۵ درصدی داشت.وزیر صنعت، معدن و تجارت بیستم فروردین ماه در همایش قطعه سازان اعلام کرد: در آغاز تصدی اینجانب در وزارت صنعت، ایران خودرو و سایپا در معرض آسیب‌های جدی بودند؛ به طوری که تولید روزانه سایپا ۴۰۰ دستگاه و ایران خودرو به حدود ۸۰۰ دستگاه رسیده و خودروهای زیادی کف کارخانه ها مانده بود که نقص قطعه داشت اما در پایان اسفندماه گذشته و با بسته های طراحی شده، مجموع تولید این ۲ خودروساز به بیش از چهار هزار دستگاه رسید.

حمایت از خودکفایی و توانمندسازی همه بخش های راهبردی، از بندهای اقتصاد مقاومتی است.
بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد.

سال ۱۳۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال ۱۳۹۶ نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» بود و رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال ۱۳۹۷ را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند.

امسال نیز سال «رونق تولید» نام دارد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات