صنعت کار » فقدان تنوع ارز در سامانه نیما هزینه های تولید را افزایش می دهد

یک فعال صنعت قطعه عنوان کرد:

فقدان تنوع ارز در سامانه نیما هزینه های تولید را افزایش می دهد

یک فعال صنعت قطعه گفت: تسهیلات پرداخت شده به قطعه سازان همانند مسکن عمل کرد و کمک بزرگی به بازگشت قطعه سازان به چرخه تولید کرد اما این مسکن مقطعی است و اثر آن روزی تمام می شود بنابراین باید نسبت به درمان آن اقدام کرد.
به گزارش صنعت کار، رضا رضایی با بیان این مطلب گفت: بخشی از مواد اولیه و قطعات نیمه ساخته مورد نیاز قطعه سازان پیش از سال جدید با ارزی که به واسطه تسهیلات به آن ها پرداخت شد، خریداری شده که بازپرداخت آن ها باید به نرخ روز انجام شود.

وی با اشاره به این که در حال حاضر همه گونه ارزی در این سامانه دیده نمی شود، تصریح کرد: ارز موجود در سامانه نیما تنها یوآن و دلار بوده که تبدیل آن ها ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه به همراه دارد این در حالیست که بانک عامل چینی نیز نیاز به واسطه هایی دارد که این روند هزینه تولید را افزایش می دهد.

به گفته این فعال صنعت قطعه، ارز نیمایی نیاز به ثبت سفارش دارد و از آن جا که تنوع ارز مورد نیاز در این سامانه محدود است موانعی ایجاد می کند چرا که برخی خرید قطعه سازان از اروپا است اما این سامانه قادر به عرضه یورو نیست.

رضایی از فعال نشدن تسهیلات جدید صنعت قطعه خبر داد و تصریح کرد: مشکل اصلی این تسهیلات بازپرداخت با قیمت روز است این در حالیست که یوزانس های قطعه سازان نیز به دلیل نبود ارز مورد نیاز عملیاتی نشد و تسهیلات با بازپرداخت روز تسویه می شود که فشار زیادی به قطعه سازان وارد می کند.

وی موانع ارز و نقدینگی را همچمنان مشکل اصلی قطعه سازان اعلام و اظهار کرد: پرداخت تسهیلات در ماه های پایانی سال منجر به افزایش تولید شد و هرچند قطعه سازان نتوانستند تمام مطالبات خود را بگیرند اما ۷۰ درصد مطالبات بالای ۱۲۰ روز تسویه شد هرچند که بانک ها در این زمینه یکنواخت عمل نکردند اما به هرحال مسکن قوی برای بازگشت قطعه سازان به چرخه تولید بود اما باید این امر مورد توجه قرار گیرد که مسکن هرچه قدر قوی باشد اثر آن مقطعی است و روزی به پایان می رسد و درد ظاهر می شود که باید نسبت به درمان آن اقدام کرد.

منبع: خودروکار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات