صنعت کار » چالش های تولیدکنندکان موتورسیکلت در سال 97 /شعار رونق تولید در صنعت موتورسیکلت محقق می شود؟

چالش های تولیدکنندکان موتورسیکلت در سال ۹۷ /شعار رونق تولید در صنعت موتورسیکلت محقق می شود؟

پس از آنکه تولید و شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری در آخرین روزهای سال ۹۵ متوقف شد صنعتگران موتورسیکلت در سال های 96 و 97 برای تولید موتورسیکلت های انژکتوری با چالش های مختلفی رو به رو شدند. چالش هایی که در سال 98 همچنان به قوت خدا باقی مانده است.

به گزارش صنعت کار، صنعت موتورسیکلت ایران در دو سه سال اخیر با مشکلات فراوانی رو به رو بوده است که به  تاکید فعالان این صنعت بخش زیادی از آن ناشی از تصمیمات بدون برنامه ریزی دولت است  و عنوان می شود که صنعت موتورسیکلت برای آن ها یک صنعت فراموش شده است. توقف کاربراتوری ها در سال ۹۶ و تاکید بر تولید موتورهای انژکتوری به یکی از تصمیماتی بود که فعالان این حوزه معتقد بودند هنوز زیر ساخت تولید موتورهای انژکتوری در کشور فراهم نشده بود.

یک فعال و صنعتگر موتورسیکلت در مورد چالش هایی که صنعت موتورسیکلت در دو سه سال اخیر با آن روبه رو بوده است عنوان می کند: «توقف شماره گذاری موتورهای با استاندارد یورو۳ نیز  چالش بزرگی برای تولیدکنندگان این صنعّت بود که  این اقدام دولت مورد اعتراض تولیدکنندگان موتورسیکلت قرار گرفت و منجر به ارائه درخواستی از سوی تولیدکنندگان شد تا فرصتی برای ارتقاء استانداردها کسب کنند. دولت نیزبا درخواست تولید کنندگان موتورسیلکت‌ مبنی‌ بر ارائه فرصت ۱۰ ماهه تا ابتدای دی‌ماه سال‌جاری به‌ منظور تولید موتورسیکلت‌هایی با استاندارد یورو ۴ و شماره‌گذاری مجدد موتورسیکلت‌ها با استاندارد یورو ۳ تا آن زمان را موافقت کرد. اگرچه که تا مدت ها شماره گذاری همچنان صورت نمی گرفت »

او ادامه می دهد:« تغییر شرایط اقتصادی و افزایش بی سابقه قیمت ارز و قیمت ۳ برابری مواد اولیه داخلی نیز شرایط را در سال ۹۷ برای موتورسیکلت سازان سخت کرد و و تولید در سال ۹۷  به کمترین میزان خود رسید »

این فعل صنعت موتورسیکلت تصریح میکند:« افزایش نزدیک به ۶۰ درصدی قیمت موتورسیکلت نیز در پی کاهش عرضه و تقاضا در بازار موتورسیکلت  رخ دادو خریداران دیگر تمایلی به خرید و یا تعویض و جایگزینی با موتورهای جدید نداشتند و ندارند.»

او می افزاید:« به دنبال این چالش ها مصوبه بعدی دولت در الزام تولیدکنندگان موتورسیکلت به اسقاط ، دوباره  توقف تولید و شماره گذاری در کارخانجات موتورسیکلت سازی را در نیمه دوم سال ۹۷ را  رقم زد و  فشار های وارده  در این مورد سبب شد تا  کارخانه های موتورسیکت سازی بسیاری به تعطیلی کشیده شوند. به همین علت  به درخواست انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت و خواست وزارت صنعت در خصوص حذف ماده ۱۱ آیین‌نامه ماده ۲ قانون هوای پاک در مورد اسقاط موتورسیکلت های کاربراتوری، مورد موافقت هیات وزیران قرار گرفت و اسفند  ماه  اجرای این مصوبه به تعویق افتاد»

این صنعتگر معتقد است ایجاد زیرساخت های لازم قبل از صدرو بخشنامه ها و مصوبه ها کمک می کند تا به اجرایی شدن آن ها در این صنعت نزدیک تر باشیم. هنگامی که یک تصمیم بدون آنکه به اجرای آن فکر شود تنها یک خود تحریمی را رقم می زند که صنایع را با چالش مواجه می کند.او همچنین عنوان می کند که در نظر گرفتن تسهیلات  بانکی  در شرایط اقتصاد فعلی  و نرخ ارز می تواند به صنعتگران این حوزه کمک کند تا در جهت ارتقای استانداردها و برای تولید موتورسیکلت های برقی قدمی بردارند اما مادامی که مصوبه ها به توقف تولید و شماره گذاری ختم شوند شعار امسال یعنی رونق تولید در صنعت موتورسیکلت پیش نخواهد آمد.

 

منبع: خودروکار

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات