صنعت کار » رشد 2753 درصدی درآمدهای بانک تجارت

رشد ۲۷۵۳ درصدی درآمدهای بانک تجارت

بانک تجارت صورت‌های مالی حسابرسی شده سال 97 را با وضعیتی متفاوت منتشر کرد.براساس این گزارش بانک سال 97 را در حالی به پایان برد که با افزایش سرمایه 390 درصدی خود به بزرگترین شرکت بورسی با داشتن 223 میلیارد سهم تبدیل شده ‌بود ، این بانک طی سال گذشته توانست رشدی معادل 2753 درصدی را در کسب درآمد تجربه کند و بر اساس این عملکرد سود عملیاتی خود را تا 28 برابر بهبود ببخشد.
به گزارش صنعت کار، بانک تجارت صورت‌های مالی حسابرسی شده  سال ۹۷ را با وضعیتی متفاوت منتشر کرد.
بر این اساس بانک سال ۹۷ را در حالی به پایان برد که با افزایش سرمایه ۳۹۰ درصدی خود به بزرگترین شرکت بورسی با داشتن ۲۲۳ میلیارد سهم تبدیل شده ‌بود ، این بانک طی سال گذشته توانست رشدی معادل ۲۷۵۳ درصدی را در کسب درآمد تجربه کند و بر اساس این عملکرد سود عملیاتی خود را تا ۲۸ برابر بهبود ببخشد.
همچنین درآمد غیر مشاع بانک ۶۷ هزار و ۸۴۹ میلیارد ریال بوده که  ۳۵ هزار میلیارد آن از محل مبادلات ارزی بوده که نسبت به سال قبل ۳۱۹ درصد رشد داشته  است.  ۱۶ هزار میلیارد ریال  این درآمدها  از محل سود وجه التزام  بوده و بقیه درآمدها نیز از محل کارمزد و سایر درآمدها تامین شده‌است.
بر همین اساس و با توجه به کسورات قانونی جمع درآمد بانک مبلغ ۷۸ هزار و ۹۱۶ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۹۶ بالغ بر ۲۷۵۳ درصد رشد داشته است چرا که در سال ۹۶ این بانک تنها دو هزار و ۷۶۶ میلیارد ریال درامد داشت.
بهبود ۲۸ برابری سود عملیاتی بانک 
عملکرد بانک تجارت در سال ۹۶ بالغ بر ۵۶ هزار و ۶۱۹ میلیارد ریال زیان تحمل کرده  که در سال ۹۷ این وضعیت کاملا تغییر نشان داده  و به زیان دو هزار میلیارد ریالی رسیده که نشان از بهبود ۲۸ برابری سود عملیاتی بانک دارد . به دلیل بهبود شرایط  پرتفوی دارایی ها و منابع بانک و رشد متغییرهای درآمدزایی زیان خالص بانک تجارت  در ماه های نخست سال ۹۸ نیز مورد جبران قرار گرفته است.
بر این اساس برای هر سهم بانک تجارت که در سال ۹۶ حدود ۲۶۴  ریال زیان در نظر گرفته شده بود در سال ۹۷  تنها ۱۱ ریال زیان تخصیص داده شد.
مصارف منابع بانک تجارت 
بانک تجارت در سال ۹۷ بالغ بر ۶۸۲ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده که با توجه به رقم ۵۳۹ هزار میلیارد ریالی سال ۹۶  حدود ۳۰ درصد در این حوزه رشد را نشان می دهد .
براساس این گزارش  بانک تجارت بالغ بر ۱۶۹ هزار و ۴۱۵ میلیارد ریال عایدی از پرداخت تسهیلات  کسب کرده است که نسبت به سال ۹۶ افزایش ۳۵ درصد داشته است.
میزان سپرده بانک تجارت در سال ۹۷ بیش از ۱۴۱۵ هزار میلیارد ریال بوده که  افزایش نزدیک به ۲۰ درصدی را داشته  و نشان از اعتماد مشتریان به بانک تجارت دارد .
بانک تجارت بابت سود سپرده گذاران ۱۴۵ هزار میلیارد ریال پرداخت کند که نسبت به درامد بانک پایین تر بوده و نشان از تلاش بانک برای مثبت کردن تراز بانکی است و می تواند برای سال ۹۸ خبر خوبی تلقی شود.
تسعیر ارز و نظر حسابرس
بانک تجارت از محل تسعیر ارزی نزدیک ۳۷ هزار میلیارد ریال درآمد کسب کرده است که طبق نظر حسابرس با دلار ۷۵۰۰ تومانی و یوروی ۸۵۰۰ تومانی این درآمد کسب شده است.
تبدیل به بزرگترین شرکت بورسی 
یکی از رخدادهای بسیار مهم برای سال ۹۷ افزایش سرمایه ۳۹۰ درصدی بانک بود که سرمایه بانک را از مبلغ ۴۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریالی به ۲۲۳ هزار و ۹۲۶ میلیاردی رسانده و در واقع از بانک تجارت بزرگترین شرکت بورسی و بزرگترین بانک خصوصی ساخته است. چرا که تاکنون هیچ شرکتی به سهام ۲۲۳ میلیاردی دست نیافته بود که بر اساس این رخداد ارزش بازار بانک به مبلغ  ۹۱ هزار و ۵۸۵ میلیارد ریال رسید.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات