صنعت کار » بازگشت 200 واحد تولیدی به چرخه تولید / صادرات 4 میلیارد دلاری 1100 واحد صنعتی

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اعلام کرد

بازگشت ۲۰۰ واحد تولیدی به چرخه تولید / صادرات ۴ میلیارد دلاری ۱۱۰۰ واحد صنعتی

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از بازگشت 200 واحد تولیدی به چرخه تولید خبر داد و گفت: فعال سازی واحدهای راکد در دستور کار قرار دارد که بر این اساس برنامه ریزی برای فعال سازی ۱۳۵۰ واحد در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار صنعت کار، محسن صالحی نیا در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به وجود ۴۳ هزار و ۶۵۰ واحد صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی افزود: از این تعداد ۷۷٫۵ درصد در حدود ۳۳ هزار و ۸۰۰ واحد با ظرفیت های مختلف در حال فعالیت و ۹۸۵۰ واحد غیرفعال هستند که ۲۲٫۵ درصد واحدها را شامل می شود. این در حالیست که از بین واحدهای فعال نیز حدود ۴۰ درصد واحدها ۵۰ درصد ظرفیت فعالی دارند و ۳۰ درصد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد فعالند و ۳۰ درصد نیز از ۷۰ درصد به بالا فعالیت دارند‌.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اشتغال ۸۹۰ هزار نفری در شهرک های صنعتی تصریح کرد: ۷۰۰ هزار نفر از این تعداد در واحدهای فعال مشغول به کار هستند و حدود ۱۸۰ هزار نفر نیز در واحدهای غیرفعال مشغول بوده اند که در تلاش برای بازگشت آن ها به چرخه تولید هستیم.
وی تعداد قراردادهای منعقده را ۷۸ هزار و ۷۰۰ قرارداد اعلام و اظهار کرد: هم اکنون ۳۴ هزار واحد در حال ساخت و ساز هستند و ۱۶ هزار واحد نیز در مرحله تخصیص زمین قرار دارند، ۱۰ هزار واحد نیز در حال نصب سوله و تجهیزات جانبی هستند و ۳۲۰۰ واحد نیز مشغول نصب ماشین آلات هستند.
صالحی نیا ادامه داد: کل واحدهای صنعتی در ۸۱۱ شهرک و ناحیه صنعتی در حال بهره برداری استقرار دارند به طوری که هم اکنون ۴۹۵ شهرک صنعتی و ۳۱۰ ناحیه صنعتی وجود دارد که با انعقاد قراردادی ۳۷ هکتار به این واحدها اختصاص یافت ک بخشی از این واحدها در حال بهره برداری هستند و به چرخه تولید اضافه می شوند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در تشریح وضعیت و تعداد واحدهای فعال در زمینه های مختلف گفت: ۱۷ درصد صنایع فعال در شهرک های صنعتی در بخش مواد غذایی و اشامیدنی،۲۲ درصد صنایع شیمیایی، ۱۲ درصد صنایع کانی غیرفلزی، ۷ درصد سلولزی، ۵ درصد نساجی، ۴ درصد برق و الکترونیک، ۷ درصد مصنوعات فلزی و ۶ درصد در زمینه صنایع متفرقه در حال فعالیت هستند.
وی با اشاره به فعالیت ۱۱۰۰ واحد صنعتی صادراتی در شهرک های صنعتی گفت: بر اساس آخرین آمار سهم صادرات این تعداد واحد ۴ میلیارد دلار بوده ضمن آن که ۲۱۰ سرمایه گذار خارجی با اشتغال ۲۱۷ هزار نفرنیز در شهرک ها مستقر هستند و در عین حال نیز ۶۰ شرکت مدیریت صادرات با هدف پشتیبانی از صادرات نیز راه اندازی شده و ۶۸ کنسرسیوم صادراتی نیز شکل گرفته است.
صالحی نیا از شناسایی ۴۶۶ خوشه صنعتی خبر داد و گفت: مقدمات ۹۷ خوشه اتمام یافته و ۴۰ پروژه نیز در مرحله اجرا است و در عین حال نیز برنامه توسعه ای ۷۷شهرک و ناحیه صنعتی نیز در دستور کار قرار دارد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

بهروز سجودیahtخودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات