صنعت کار » 3 حلقه مفقوده همکاری شرکای خارجی در صنعت خودرو

۳ حلقه مفقوده همکاری شرکای خارجی در صنعت خودرو

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: در مشارکت با شرکای خارجی همواره سه حلقه مفقوده وجود دارد که در صورت رفع آن ها می توان به دستاوردهای خوبی در صنعت خودرو دست یافت.

به گزارش صنعت کار، سعید مدنی با اشاره به ترک چند باره شرکای خارجی از صنعت خوودرو ایران در سال های گذشته گفت: این که خودروسازی، وابسته به یک کشور خارجی باشد برای صنعت خودرو حسن به شمار نمی رود چرا که احتمال ترک کشور در شرایط نامناسب وجود دارد.

وی با بیان این که حلقه مفقوده همکاری ایران با شرکای خارجی را می توان بر سه محور دانست، تصریح کرد: نخستین نکته در همکاری مشترک، مساله صادرات است و هرچند رنو، پژو و سیتروئن در زمان قرارداد بخشی از تولیدات خود را برای صادرات در نظر گرفتند اما در عمل از انجام آن سرباز زدند به طوری که هم اکنون شاهد هستیم آمار نه چندان جالب صادرات خودرو نیز به همان خودروهای قدیمی باز می گردد.

مدیرعامل اسبق سایپا مساله اتصال قطعه سازان ایرانی به زنجیره تامین جهانی را دومین حلقه مفقوده اعلام و اظهار کرد: این امر در سال های گذشته به صورت کامل انجام نشده از این نظر، روند انتقال فناوری از خودروسازان خارجی به قطعه سازان به بهانه های متعدد کند بوده که یکی از این بهانه ها اینست که قطعه سازان شخصیت مستقلی دارند و نمی توان آن ها را ناگزیر به همکاری کرد.

مدنی ادامه داد: طراحی و توسعه محصول را دیگر حلقه مفقوده این همکاری باید دانست به طوری که معمولا ناگزیر به تولید چندین ساله محصولات آن ها هستیم.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: صنعت خودرو علاوه بر مسایل سخت افزاری وضعیت به نسبت خوبی دارد و در صورت تامین حلقه های مفقوده می تواند به عنوان یک خودروساز جهانی مطرح شود اما نبود این حلقه ها نیز باعث شده تا دستاوردی که باید از شرکای خارجی به دست بیاید، فراهم نشود.

منبع: خودروکار

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات