صنعت کار » تراز تجاری مثبت 277 میلیون دلاری سیستان و بلوچستان در 6 ماهه اول امسال

تراز تجاری مثبت ۲۷۷ میلیون دلاری سیستان و بلوچستان در ۶ ماهه اول امسال

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان گفت: مجموع صادرات استان سیستان و بلوچستان از گمرگات و بازارچه های مرزی در مدت زمان 6 ماهه نخست امسال، 686 هزار و 196 تن به ارزش دلاری 464 میلیون و 213 هزار و 932 دلار بوده است.

به گزارش صنعت کار، نادر میرشکار با بیان این مطلب، افزود: از طرفی، رقم واردات کالا از مبادی مرزی سیستان و بلوچستان (بدون احتساب منطقه آزاد) در این بازه زمانی، ۱۸۶ میلیون و ۵۲۸ هزار و ۱۵۰ دلار بوده است.

او ادامه داد: تفاضل این دو رقم، عدد ۲۷۷ میلیون و ۶۸۵ هزار و ۷۸۲ دلاری را نمایش می دهد که این عدد مثبت بیانگر تراز تجاری استان در مدت زمان است.

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان در خصوص تراز تجاری سیستان و بلوچستان در ۶ ماهه امسال با دو همسایه شرقی استان، یعنی کشورهای پاکستان و افغانستان بیان کرد: میزان صادرات استان در این بازه زمانی به کشور پاکستان ۲۲۳ میلیون و ۴۴۰ هزار و ۸۵۱ دلار، رقم واردات استان از این کشور ۱۰۴ میلیون و ۳۰۱ هزار و ۲۸۴ دلار و تراز تجاری استان در این بازه زمانی ۲۲۳ میلیون و ۴۴۰ هزار و ۸۵۱ دلار به ثبت رسیده است.

میرشکار با بیان اینکه محموله های صادراتی در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۱۱ درصد کاهش و به لحاظ ارزش مجموع، ۵۱ درصد افزایش داشته است، ادامه داد: در خصوص افغانستان نیز ۲۲۰ میلیون و ۰۹۹ هزار و ۳۶۹ دلار تجارت در ۶ ماهه نخست امسال انجام گرفته که سهم ما از این تجارت صادرات ۲۱۸ میلیون و ۸۳۴ هزار و ۴۸۳ دلار و واردات ۱ میلیون و ۲۶۴ هزار و ۸۸۶ دلاری بوده و تراز تجاری تراز تجاری ما با کشور افغانستان ۲۱۸ میلیون و ۸۳۴ هزار و ۴۸۳ دلار مثبت است.

میرشکار با اشاره به اهمیت این مساله در ایجاد رونق اقتصادی در استان و کشور، خاطرنشان کرد: تراز تجاری در واقع به تفاوت میان ارزش پولی واردات و صادرات طی یک دوره معین گفته می‌شود که مثبت بودن آن نشان دهنده صادرات بیشتر و منفی بودنش بیانگر واردات بیشتر است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در پایان ابراز امیدواری کرد تا در صورت تداوم این روند تا پایان سال، شاهد تحولات مثبت و خوبی در حوزه تجارت و رونق تولید در استان باشیم.

منبع: شاتا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات