صنعت کار » از ۴۳ مخاطره طبیعی در جهان، وقوع ۳۴ نوع در ایران محتمل است

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور؛

از ۴۳ مخاطره طبیعی در جهان، وقوع ۳۴ نوع در ایران محتمل است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بیست و چهارمین نشست کمیته هماهنگی هواشناسی– آب‌شناسی دریای خزر که با حضور نمایندگانی از نیروی دریای ارتش و سپاه پاسداران و همچنین کشور‌های حاشیه دریای‌خزر شامل روسیه، آذربایجان، تاجیکستان و قرقیزستان برگزار شد، گفت: با توجه به فعالیت‌های زمین‌شناسی که در دریای خزر انجام شده، این منطقه زلزله‌خیز است و امکان رخداد سونامی در آن وجود دارد.

به گزارش صنعت کار، علیرضا شهیدی افزود: ساحل دریای خزر بسیار طویل است و پنج میلیون نفر را تحت الشعاع قرار می‌دهد و در همین راستا ریسک خطر در این منطقه بالا است و از سوی دیگر این منطقه استراتژیک بوده و در آن اقدامات گوناگونی انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به این‌که ما از نظر مخاطرات طبیعی در دنیا مقام سوم را داریم، افزود: از ۴۳ مخاطره طبیعی در جهان ۳۴ نوع مخاطرات در ایران محتمل است و مخاطراتی مانند سیل و زلزله برای ایرانیان ملموس‌تر است، اما بعضی از مردم نسبت به مخاطراتی مانند فرونشست حساسیست کمتری دارند.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از سال ۱۹۰۰ تا سال ۲۰۱۹ تعداد مخاطرات و انواع آن افزایش یافته است که البته قربانیان در این مخاطرات طبیعی کاهش داشته‌اند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که این نشان می‌دهد اگر ما زیرساخت‌های مستحکمی برای جامعه ایجاد بکنیم مرگ و میر کمتری ناشی از مخاطرات طبیعی خواهیم داشت، تاکید کرد: ایران مستعد زلزله‌های بسیاری است و در قسمت‌های شمالی و خاوری به دلیل سختی زمین احتمال خسارات بالا است.

وی افزود: این در مقایسه با قسمت‌های جنوبی کشور که زمین حالت پلاستیکی بیشتری دارد، برآورد می‌شود و این در حالی است که اگر این زلزله‌ها در شمال کشور با مرکز زلزله در دریا اتفاق بیفتند احتمال سونامی در نوار شمالی کشور وجود دارد.

شهیدی با بیان این‌که ما مطالعات گسترده‌ای را در گسل‌های شمال البرز، آستارا و خزر انجام دادیم، خاطرنشان کرد: این گسل‌ها در پهنه دریای کاسپین نیز ثبت شده‌اند و در صورت وقوع زلزله در سواحل نزدیک دریای کاسپین امکان وقوع سونامی و آسیب دیدن مردم و تاسیسات زیر بنایی مستقر در سواحل وجود دارد.

در بیست و چهارمین نشست کمیته هماهنگی آب‌شناسی و هواشناسی دریای خزر که به مدت دو روز (۱۹ و ۲۰ آذرماه) در سازمان هواشناسی برپاست نمایندگانی از کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان حضور دارند که به بحث و بررسی در زمینه‌های مختلف دریای خزر از جمله تراز آب، آلودگی و فعالیت‌های اقتصادی در این پهنه آبی خواهند پرداخت.

در آخرین جلسه کنوانسیون تهران (۲۲ مرداد امسال) که به میزبانی ترکمنستان برگزار شد نمایندگان کشورهای اطراف دریای خزر در مرتبه‌های نخست‌وزیر، رییس‌جمهوری و معاون اول ریاست جمهوری حضور یافته و بر حفاظت از این عرصه آبی ارزشمند تاکید کردند.

منبع: شاتا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات