صنعت کار » پیشنهاد افزایش وام مسکن روستایی به 30 میلیون تومان

پیشنهاد افزایش وام مسکن روستایی به ۳۰ میلیون تومان

رئیس کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس در نامه ای به رئیس جمهور ضمن ارسال گزارش این کمیته در خصوص نوسازی مسکن روستایی، افزایش تسهیلات نوسازی و بهسازی به ۳۰ میلیون تومان را پیشنهاد کرد.

به گزارش صنعت کار، رحیم زارع در این نامه از عدم اجرای قانون و مقاوم سازی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی در کشور گفت و بیان نمود که در این شرایط، جان ۱۳ میلیون روستایی در خطر خواهد بود.

متن نامه زارع به رئیس جمهور به شرح زیر است:

رئیس جمهور محترم جناب آقای دکتر روحانی

سلام علیکم
در حال حاضر از حدود ۵٫۳ میلیون واحد مسکن روستایی در کشور، حدود ۳٫۲ میلیون واحد در شرایط غیرمقاوم هستند و نیاز به نوسازی و بهسازی دارند.
عدم اقدام در این زمینه، منجر به خسارات جبران ناپذیری خواهد شد که در زلزله اخیر کرمانشاه مشهود بود؛ تا جایی که تمامی واحدهای غیرمقاوم در روستاهای تحت تاثیر زلزله، تخریب گردید. بنابراین جان ۱۳ میلیون روستایی ساکن در واحدهای غیرمقاوم در خطر است و لازم است در این زمینه اقدام فوری انجام شود.
با وجود تصویب ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه و تکلیف دولت طبق آن برای بهسازی و نوسازی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی، آمار این حوزه در ۵ سال اخیر به ۶۰ هزار واحد کاهش یافته و در سال جاری نیز، هیچ سهمیه‌ای برای نوسازی ابلاغ نشده است. در واقع کماکان سهمیه های سال گذشته در حال ابلاغ است که آن نیز با کندی پیش می رود.
بر این اساس و با توجه به اینکه نوسازی و بهسازی مسکن روستایی علاوه بر افزایش امنیت زندگی در روستا، زمینه ایجاد ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار شغل پایدار را فراهم می کند، ضروری است تسهیلات مسکن روستایی از ۲۰۰ میلیون ریال به ۳۰۰ میلیون ریال افزایش یابد و علاوه بر یارانه سود، از بازپرداخت اقساط مسکن مهر نیز در اعطای تسهیلات استفاده شود. همچنین لازم است شرایط اعطای این تسهیلات به روستائیان تسهیل گردد.
به پیوست گزارش تهیه شده در کمیته اقتصاد مقاومتی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تحت عنوان «نوسازی مسکن روستایی؛ چشم انداز اشتغالزایی و امنیت زندگی در روستا» و همچنین مستند کوتاه تهیه شده در این زمینه از زلزله استان کرمانشاه و آثار آن و در خواست های مردم، تقدیم می گردد.
امید است که دولت با همکاری مجلس شورای اسلامی هر چه سریعتر در این زمینه اقدام مقتضی را انجام دهد.

متن گزارش کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس در خصوص نوسازی مسکن روستایی را اینجا دریافت کنید.

منبع: تسنیم
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات