صنعت کار » ارسال نامه به رئیس جمهور درباره مشکلات اقتصادی

رئیس اتاق بازرگانی تهران؛

ارسال نامه به رئیس جمهور درباره مشکلات اقتصادی

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه بیکاری و عدم رونق تولید کماکان از مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی در کشور است،گفت: نامه‌ای در ارتباط با مباحث اقتصادی تنظیم و به رئیس جمهور ارائه می‌دهیم.

به گزارش صنعت کار، مسعود خوانساری در آخرین جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران اظهار کرد: رشد اقتصادی در نیمه نخست سال جاری ۴.۵ درصد اعلام شده است البته صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده بود رشد اقتصادی برای کل سال جاری ۳.۵ درصد باشد و باید ببینیم که کل سال رشد اقتصادی چقدر اعلام می‌شود.

وی افزود: تشکیل سرمایه از سال ۹۰ در کشور منفی بوده است و تا ۶ ماهه اول امسال این روند ادامه داشته اما، در حال حاضر به صفر رسیده است که همین تحول هم رشد محسوب می‌شود، ولی متاسفانه هنوز رشد سرمایه گذاری در کشور مطلوب نیست.

رئیس اتاق بازرگانی تهران به نقدینگی به عنوان یک شاخص اقتصادی اشاره کرد و گفت: نقدینگی در آذر ماه ۱۴۴۵ میلیارد تومان بوده است که در مقایسه با سال گذشته ۲۲ درصد رشد داشته البته این رشد نسبت به سال گذشته منفی بوده است، ولی به هر حال با رشد رو به رو بوده است.

خوانساری خاطرنشان کرد: در حال حاضر بدهی‌های دولت به بانک مرکزی ۶۳ هزار میلیارد تومان و بانک‌ها به بانک مرکزی ۱۱۳ هزار میلیارد تومان است که رشد آن نسبت به سال گذشته کمتر بوده است.

وی با اشاره به بودجه کشور گفت: بودجه‌های عمرانی ۹۱ درصد نسبت به سال قبل با رشد مواجه بوده اما هزینه‌های جاری هم رشد پیدا کرده است که از نکات منفی بودجه ۹۶ است، آن هم در شرایطی که قرار بود دولت کوچک شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: فعالیت‌های اقتصادی ۴.۹ درصد رشد داشته است و تعدادی از صنایع رشدشان مثبت بوده اما، ۱۱ بخش صنعتی هنوز در رکود هستند و رشدشان منفی است.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری کماکان بالا است، گفت: اگرچه شاهد ایجاد اشتغال در کشور بوده ایم، اما بیکاری کماکان یک چالش جدی در کشور است و میزان بیکاری در سال ۹۶ حدود ۱۲ درصد بوده است.

خوانساری با بیان اینکه بیکاری و عدم رونق تولید کماکان از مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی در کشور است که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، گفت: با وجود ثبات نسبی حاصل از تورم تک رقمی این دو عارضه ناشی از کاهش رشد سرمایه گذاری، دسترسی دشوار و گران به تسهیلات و کاهش رقابت پذیری کالا‌های داخلی در مقابل کالا‌های خارجی است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در بحث ارز مجددا تصمیمات غلط دولت که از قبل شروع شده بود، ادامه دارد و یکی از دلایل اصلی نا بسامانی‌های اقتصادی در کشور موضوع ارز است.

وی خاطرنشان کرد: نامه‌ای در ارتباط با مباحث اقتصادی که حداقل در این دو سه ماه رخ داد، تنظیم و رئیس جمهور ارائه دهیم و مشکلات اقتصادی کشور را بیان کنیم.

منبع: میزان
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات