صنعت کار » بحران در بحران

بحران در بحران

در کشور ما متاسفانه اقتصاد وابسته‌ به‌ نفت این پیش‌فرض را در میان عامه مردم ایجاد کرده است که ما روی کوهی از ثروت نشسته‌ایم، پس تورم و رکود اقتصادی اساسا نباید در کشور ما اتفاق بیفتد. همین تعبیر کوه ثروت از یک سو اقتصاد ایران را به اقتصادی دلال‌مسلک تبدیل کرده است؛ کار چنین اقتصادی تولید ثروت بدون زحمت برای بسیاری از مردم است که راه را بر تولید می‌بندد؛ همچنین از سوی دیگر در چرخه‌ای معیوب دولتمردان هم نمی‌توانند با این مسئله برخورد کنند و ثروت را به‌سمت تولید سوق دهند. این چرخه معیوب زمینه مصائب اقتصادی را فراهم می‌کند و در این میان دولت‌ها نیز از ترس دامن‌زدن به اعتراضات مردمی، با نسخه‌هایی دستوری سعی می‌کنند بازار و نقدینگی را کنترل کنند.

ماهنامه صنعت کار نوشت؛ در چنین فضایی بالارفتن ناگهانی نرخ ارز اقتصاد ایران را با بحران بزرگی روبه‌رو کرد و از جوانب متفاوت صنایع را متاثر کرد. در آخرین روزهای بهمن دولت توانست تا حدی بر این بحران فائق آید، اما متاسفانه بازهم بخش تولید بازنده اصلی این میدان بود.
وقتی سال‌های متمادی سیاست‌های انقباضی اقتصاد ایران را تحت‌فشار قرار ‌دهد بدیهی است که با کوچک‌ترین اتفاقی آتش خفته زبانه بکشد و اقتصاد بیمار ایران را با خطر جدی روبه‌رو کند. افزایش ناگهانی قیمت ارز بار دیگر نشان داد اقتصاد را نمی‌توان به‌صورت دستوری کنترل کرد و تنها راه نجات آزادسازی اقتصاد است.
باید یک‌ بار دیگر این سوال‌های اساسی را پیش کشید که چرا به‌رغم تجربه‌های متعدد، بازهم دولت‌ها بر کنترل بی‌منطق بازار ارز پافشاری می‌کنند؟ چرا از گذشته درس گرفته نمی‌شود؟ این سوالاتی است که گویا هیچ‌گاه پاسخ روشنی برایشان پیدا نمی‌شود.
اما بدیهی است ضربه‌ای که این‌گونه رفتار بر تولید می‌زند جبران‌ناپذیر است. ساده‌ترین اتفاق آن است که سرمایه‌هایی که می‌تواند تولید را جان بخشند به‌سوی بازارهای دلالی سوق پیدا کنند. سرمایه هوشمند است و به‌خوبی بازارهای سودده را شناسایی می‌کند و به‌سوی آن جذب می‌شود. شاید راه برون‌رفت از این مشکل از سویی، ایجاد یک فرهنگ اقتصادی عمومی باشد که مردم با درک تنش‌های اقتصادی در جهت جهشی ملی و همسو با دولت گام بردارند؛ از سوی دیگر، شفاف‌سازی عرصه‌های پولی و مالی به افزایش اقتصاد شکوفا و مبتنی بر تولید کمک خواهد کرد. بااین‌همه متاسفانه سیاست‌های پوپولیستی و آلوده‌به‌فساد ایران راه را بر این امر بسته است. اقتصاد ایران دیگر بیمار نیست؛ در حال احتضار است.

سردبیر ماهنامه صنعت کار؛ شهریار شمس مستوفی
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات