صنعت کار » استانداردهای 85 گانه، کیفیت خودرو را به کدام جاده می برد؟

استانداردهای ۸۵ گانه، کیفیت خودرو را به کدام جاده می برد؟

به گزارش صنعت کار، ازهمان روز اول اعلام افزایش موارد استانداردهای خودرو از ۶۳ به ۸۵ مورد تاکنون بحث های متعددی بر سر اجرای این استانداردها به گوش رسیده است.

همان روزهای اولی که رییس سازمان ملی استاندارد از اجبار رعایت ۸۵ مورد برای خودروهای داخلی و وارداتی خبر داد تا کنون، بارها و بارها برسر نحوه و زمان اجرای این استانداردها بحث شده تا جایی که امروز در آستانه سال ۹۷ اختلاف ها بر سر تعدیل و عدم تعدیل این استانداردها اوج گرفته است.

اکنون این اختلاف ها به گونه ای رخ نمایی می کند که از روز اعلام این استانداردها مقرر شد دی ماه ۹۷ آخرین مهلت ارتقا استاندارد خودروهای داخلی و وارداتی باشد و حالا در آستانه آغاز سال ۹۷ اما مثلث اختلاف استانداردهای خودرویی را احاطه کرده است. به گونه ای که روزی یکی از مسئولان دولتی از اجرای این استانداردها گلایه دارد و روز دیگر مسئولی دیگر از اجرای مو به مو این استانداردها استقبال می کند. اما در این میان نه خودروسازان و نه قطعه سازان مورد توجه قرار گرفته شده اند و نه استانداردهای سوختی از مولفه های اصلی رسیدن به این موارد، با تغییرات همراه شده است.

حال در آخرین روزهای سال ۹۶، منصور معظمی- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و محسن صالحی نیا- معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت- از تعدیل استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی خبرداده و گفته اند که اجرای برخی از این استانداردها هنوز در اروپا هم اجباری نشده است چه برسد در ایران! این دو مقام دولتی حتی گفته اند که برخی از این استانداردها تشویقی هستند و باید سازمان ملی استاندارد بر اجرای برخی از آن ها بازنگری کند.

اما درست دو روز پس از اظهارات این دو مقام مسئول، نیره پیروز بخت-رییس سازمان ملی استاندارد بر سر موضوع اجرای تمام و کمال استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی پافشاری کرد و گفت که « براساس مصوبه شورای سیاستگذاری خودرو، تمامی واردکنندگان و تولیدکنندگان موظف به اجرای استانداردهای مذکور طبق جدول زمان بندی اعلام شده از سوی سازمان ملی استاندارد هستند».

حالا این سر درگمی میان خودروسازان و وارد کنندگان خودرو تاحدی پیش رفته که هنوز مشخص نیست سال آینده کدام تصمیمات برای استاندارد خودروها به کرسی می نشیند. آیا سازمان ملی استاندارد وزنه سنگین ترازو را به سمت خود می کشاند یا وزارت صنعت، معدن و تجارت؟

«حسن کریمی سنجری- کارشناس صنعت خودرو در همین رابطه می گوید: « ۸۵ گانه شدن استانداردها از زمان اعلام ، اجباری شدن و عملیاتی شدنشان طی سه سال و با وضعیت خودروسازی فنی کشور تا حدی سختگیرانه است و برای تجهیز به برخی از این استانداردها زودهنگام است».

به گفته او، باید در بازه زمانی سال ۹۵ تا ۹۷ نیز برخی خودروسازان خود را به استانداردهای مورد نیاز تجهیز کنند.

او می افزاید:« به طور کلی یکی از خطوط پیشنهادی برای پیشرفت کیفیت صنعت خودروسازی ایران تعریف و اجرای این استانداردها،‌ غافل نشدن خودروسازان از ارتقا و افزایش کیفیت تولیداتشان است و باید به تدریج این استانداردها را در خطوط تولیدی خود پیاده سازی کنند».

این کارشناس صنعت خودرو تاکید می کند: « در حال حاضر به دلیل عدم برخورداری از پلتفرم های به روز بسیاری از این استانداردها پیاده سازی نمی شود و نظر مدیران دولتی مبنی بر تشویقی بودن برخی از این استانداردها درست است».

به گزارش خودروکار، در پی اجرای مرحله اول استانداردهای جدید اجباری خودرو از ابتدای دی ماه ۱۳۹۶، خودروسازان تولید و واردات برخی خودروهای غیراستاندارد را از دستور کار خارج کردند. اکنون باید منتظر تصمیمات نهایی مثلث تصمیم گیرنده بر سر اجرای این استانداردهای پر ماجرا بود که آیا بالاخره کیفیت خودروها با استاندارد جهانی مطابقت خواهد داشت یا همچنان خودروسازی ایران در جایگاه خود درجا می زند؟

منبع: خودروکار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات