صنعت کار » مدیریت صحیح مهمترین نیاز صنعت خودرو

مدیریت صحیح مهمترین نیاز صنعت خودرو

نام گذاری سالی برای حمایت از کالای ایرانی، در نگاه اول برای خودروسازان سالی پرکار را ترسیم می کند، اما این پرسش مطرح است که آیا خودروسازان ایرانی که طی سال های اخیر ازهمه نوع حمایت دولتی برخوردار بوده اند، دیگر نیازمند چه حمایت هایی هستند ؟

به گزارش صنعت کار، طی سال های اخیر، صنعت خودروسازی کشور از جمله صنایعی بوده که حمایت های همه جانبه ای از سوی دولت را به خود اختصاص داده و به نوعی صنعتی دولتی بوده است.

از این رو برخی کارشناسان بر این باورند، خودروسازی در سال های اخیر نمونه بارز حمایت از کالای ایرانی بوده چرا که صنعت خودروسازی ایران که دو شرکت خودروساز ایران خودرو و سایپا آن را تصاحب کرده اند، کاملا دولتی و به ظاهر خصوصی است. اما برخی دیگر می گویند که بازار پرطرفدار خودروهای وارداتی به ویژه در پنج سال اخیر، خودروهای داخلی را از سکه انداخته و فقط تلاش خودروسازان ایرانی را برای رقابت با خودروسازان خارجی بیشتر کرده است.

حال پرسش اساسی در حمایت دولتی از صنعت خودروسازی این است که طی سال های اخیر که صنعت خودروسازی ایران از حمایت دولتی برخوردار بوده، نتوانسته خود را در بازار جهانی و آنگونه که باید عرضه کند و حالا چگونه است که باید در یکسال نه تنها خود را در بازار داخلی و بلکه در بازار جهانی معرفی کند؟ آیا ایران قادر است کیفیت خودروهای تولیدی خود را به حد نساب رضایت مشتریان برساند یا خیر؟

شهرام آزادی- کارشناس صنعت خودرو در همین زمینه می گوید: « در حال حاضر صنعت خودروسازی در کشور نیازمند تعامل، حمایت و مدیریت صحیح از سوی دولت است و نباید حمایت از تولیدات داخلی در حد شعار باقی بماند».

او می افزاید:« سه محور اساسی در حمایت از صنعت خودروسازی ایران نقش دارد. یکی از این محورها، رسیدگی به کیفیت و سطح تکنولوژی قطعه سازی ها است، چرا که طی سال های اخیر با توجه به عدم سرمایه گذاری در این بخش عملا سطح تکنولوژی کاهشی را شاهد بوده است».

آزادی ادامه می دهد:« لازمه افزایش سرمایه گذاری در بخش قطعه سازی، توسعه زیر ساخت ها است و نباید تمرکز تنها در خودروسازی باشد، بلکه باید سهم عمده خودروسازی ها که در دست قطعه سازی ها است، مورد توجه بیشتری قرار گیرد».

او تصریح می کند: « طی سال های اخیر صنعت قطعه سازی از جمله صنایع زیان ده بوده است و اکنون توان سرمایه گذاری ندارد، از این رو نیازمند حمایت بیشتری از سوی دولت است».

این کارشناس صنعت خودرو تاکید می کند:« محور دیگر، کمک دولت به توسعه خودروهای داخلی است. به گونه ای که گرچه خودروهای تولیدی تحت لیسانس به افزایش سطح تکنولوژی کمک می کنند، اما باید پذیرفت که شرکت های خارجی صاحب این دانش هستند، از این رو ارتقا سطح کیفی، دانش، فناوری و سرمایه گذاری در خطوط تولید از جمله مهمترین اقدامات دولتی خواهد بود».

او سومین محور مورد نیاز برای حمایت از صنعت خودروسازی را وجود تعاملات خارجی عنوان و اظهار می کند: « باید با تبادل تکنولوژی، رقابت در بازار را افزایش دهیم و این را فراموش کنیم که باید سال های زیادی برای رسیدن به رقبای خارجی زمان صرف شود».

آزادی تصریح می کند: « من بر این باورم که حمایت فعلی دولت از صنعت خودروسازی کافی نیست و باید این حمایت ها افزیش یابد، به طور مثال افزایش تعرفه واردات راه حمایت از تولید داخلی نیست، بلکه باید حمایت ها سالم باشد».

این کارشناس صنعت خودرو ادامه می دهد: « برای رسیدن به تنوع تولیدی نباید حضور و وجود شرکت های دانش بنیان را فراموش کرد، بلکه باید از آن ها بهره برد و شرکت های داخلی نیز باید پذیرای دانش این شرکت ها باشند».

به گزارش خودروکار، از اواخر سال گذشته دولت در جهت حمایت از کالای ایرانی اقداماتی مبنی بر سخت گیری شرایط واردات خودروهای خارجی صورت داد و به نظر می رسد در راستای حمایت از خودروهای داخلی، دولت برنامه های بیشتری در این راستا سر دارد که البته در روزهای ابتدایی امسال، یکی از این طرح های حمایتی دولت در بخش گمرک کلید خورد ، به گونه ای که ممنوعیت و حذف ورود کالای مشابه داخل از شمول تسهیلات ضمانت نامه‌ای بانکی برای واردات خودرو در روز گذشته اعلام شد.

منبع: خودروکار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات