صنعت کار » بانک های جهانی درباره بازگشت تحریم های ایران چه نظری دارند؟

بانک های جهانی درباره بازگشت تحریم های ایران چه نظری دارند؟

کارشناسان بانک های بزرگ جهان تاثیر بازگشت تحریم های آمریکا بر کاهش صادرات نفت ایران را چندان بالا ارزیابی نمی کنند.

به گزارش صنعت کار، تحلیلگران بانک های سیتی گروپ، سوشیت جنرال، رویال بانک کانادا و میتسوبیشی یو اف جی معتقدند اکنون که مایک پمپئو نامزد تصدی پست وزارت امور خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ شده احتمال بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران بسیار بیشتر شده است.

به بیان دیگر اکنون بسیاری از بانک های مهم جهان، در سناریوهای پایه ای انرژی خود گزینه به اصطلاح «اسنپ بک» را برای ایران وارد کرده اند.

با این حال آنها تاثیر بازگشت تحریم های آمریکا بر کاهش صادرات نفت ایران را چندان بالا ارزیابی نمی کنند. بانک سوشیت جنرال معتقد است در صورت بازگشت تحریم ها ۵۰۰ هزار بشکه از صادرات نفت ایران در معرض ریسک قرار می گیرد. بانک های دیگر نیز این رقم را کمتر از ۳۵۰ هزار بشکه در روز ارزیابی می کنند. تحریم های قبلی اعمال شده علیه ایران در دوره ریاست جمهوری اوباما توانسته بود صادرات نفت ایران رابیش از ۱٫۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهد. بنابراین این سوال مطرح است که چرا تحلیلگران تا این حد به تداوم صادرات نفت ایران خوش بین هستند.

این تحلیلگران می گویند، تحریم ها علیه ایران این بار به شدت دور قبل نخواهد بود زیرا اتحادیه اروپا در تحریم مجدد صادرات نفت ایران ایفای نقش نخواهد کرد. کشورهای اروپایی در طی سال گذشته روزانه حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده اند و این کشورها در خصوص ایراداتی که برجام از نظر ترامپ دارد با وی هم عقیده نیستند.

در این سوی آتلانتیک یعنی در اروپا برجام توافقی مهم تلقی می شود که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای شده است. طرف های این توافق هیچگاه قصد نداشته اند سایر مسائل نظیر توسعه موشک های بالستیک یا فعالیت های ایران در خاورمیانه را در قالب این توافق حل و فصل کنند.

هرچند این تحلیلگران ممکن است در مورد موضع اروپا در قبال برجام تحلیل درستی داشته باشند، اما ممکن است حضور یا عدم حضور اروپا در تحریم مجدد ایران چندان هم مهم نباشد. بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران ممکن است بسیار بیش از آنچه این تحلیلگران تصور می کنند موجب کاهش صادرات نفت ایران شود. اگر خروج آمریکا از برجام تاثیرات محدودی بر مهمترین منبع درآمد حکومت ایران داشت، ترامپ به فکر خروج از «بدترین توافق تاریخ» نمی افتاد.

بانک ها و شرکت های بیمه ای که هرگونه ارتباطی با آمریکا داشهت باشند، در صورت همکاری با ایران باید انتظار بدترین مجازات ها را داشته باشند و نگازیر از به کارگیری حداکثر احتیاط لازم خواهند بود. طبیعتا هیچ بانک یا شرکتی نمی خواهد هدف توئیت های جنجالی ترامپ قرار بگیرد.

حتی موسسات مالی ای که نقل و انتقال پول نفت ایران به اروپا و آسیا را تسهیل می کنند نیز ممکن است با تهدید مجازات های آمریکا مواجه شوند.

در سال ۲۰۱۲، باراک اوباما، تحریم هایی را علیه بانک های خارجی که «به صورت عامدانه هرگونه تراکنش مالی مهمی را با بانک مرکزی ایران یا موسسسات مالی دیگر ایرانی انجام داده یا تسهیل کرده بودند» وضع نمود. اما اگر کشورها خرید نفت خود از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش می دادند، مشمول معافیت ۶ ماهه از تحریم ها می شدند. این امر موجب کاهش خرید نفت آسیا از ایران شد. این بار در غیاب همراهی اتحادیه اروپا، این تحریم ها ممکن است دامن کشورهای اروپایی را نیز بگیرد.

اروپا هم ممکن است از معافیت تحریمی برخوردار شود، به شرطی که با انجام اقدامات جدید ماجراجویی های غیرهسته ای ایران را هدف قرار دهد. ظاهرا همه می دانند که چه اقداماتی دولت مردان آمریکایی را راضی می کند. بنابراین اکثر کشورها برای کاهش بیشتر واردات نفت از ایران برنامه ریزی خواهند کرد.

منبع: تسنیم
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات