صنعت کار » چشم مسکن اجتماعی به بودجه خشک شد

چشم مسکن اجتماعی به بودجه خشک شد

مسکن اجتماعی یکی از طرح‌هایی است که در سال‌های اخیر در راستای کمک به اقشار کم درآمد جامعه و خانه دار کردن این افراد مطرح شد، ولی در ادامه راه به دلیل عدم تخصیص بودجه خبری از زمان اجرای این طرح نیست.

به گزارش صنعت کار، طرح مسکن اجتماعی از ۶ سال گذشته از سوی دولت مطرح شد و هنوز به نتیجه نرسیده است و براین اساس قرار بود تا در این طرح سالانه ۵۰ هزار واحد مسکن اجتماعی برای ۱۶ درصد دهک‌های پایین جامعه ساخته شود و زمین این طرح نیز رایگان باشد.

اما در این بین تکلیف اراضی تخصیصی و مقررات مسکن اجتماعی مشخص شده، این طرح به دلیل عدم اختصاص منابع مورد نیاز تا کنون اجرایی نشده است.

حال با وجود گذشت بیش از یک سال از تصویب طرح مسکن اجتماعی در هیات وزیران و در حالی که قرار بود سالیانه ۱۰۰ هزار واحد در قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی با مسئولیت بنیاد مسکن تامین شود. با این وجود به دلیل عدم تخصیص بودجه و یارانه‌های مورد نیاز این طرح هنوز بر روی کاغذ باقی مانده و عملیاتی نشده است.

در سال ۱۳۹۵ در راستای اجرای سیاست‌های دولت یازدهم در تامین مسکن اقشار کم درآمد برنامه مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی تدوین و تصویب شد. در این طرح، برنامه‌ریزی برای اجرای سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی طی سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۴۰۰ به منظور کمک به تامین مسکن کم درآمد‌ها صورت گرفته است.

با اینکه در سال گذشته، مسئولان از اجرای مسکن اجتماعی خبر دادند، هنوز خبری از اجرای جدی این طرح نشده است. آبان ماه سال ۹۶ وزیر راه و شهرسازی درباره زمان اجرایی شدن طرح مسکن اجتماعی گفت: برای افراد کم درآمد جامعه وزارت راه، طرح مسکن اجتماعی را ارائه کرده بود که به علت عدم اختصاص ریالی در بودجه نتوانستیم آن را اجرایی کنیم.

در طرح مسکن اجتماعی، کمک به ساخت مسکن استیجاری و تقویت بازار اجاره و همچنین خرید مسکن ملکی تسهیلاتی در نظر گرفته شده است. پرداخت کمک بلاعوض به متقاضیان گروه‌های کم‌درآمد موضوع این تصویب‌نامه برای خرید واحد‌های مسکن مهر بدون متقاضی تاکنون انجام شده است. به اشخاص حقیقی و حقوقی دارای زمین که تمایل به احداث واحد‌های مسکونی استیجاری و در قالب توافق با بنیاد داشته باشند تسهیلات تا دو برابر سقف تسهیلات موضوع این تصویب‌نامه پرداخت می‌شود.
همچنین تأمین زمین در محدوده شهر‌ها (دارای تأسیسات زیربنایی آب، برق و گاز) و یا شهر‌های جدید از سوی وزارت راه و شهرسازی برای ساخت واحد استیجاری از طریق واگذاری به سازندگان به منظور ساخت مسکن ملکی ـ. استیجاری از اهداف مدنظر این طرح است.

پرداخت کمک هزینه اجاره به خانوار‌های کم‌درآمد موضوع این تصویب‌نامه، پرداخت وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن برای حمایت از خانوار‌هایی که توان بازپرداخت اقساط را دارند به‌ازای هر واحد ۷۵ میلیون ریال با بازپرداخت ۶۰ ماهه، دیگر هدف‌های ترسیم شده برای مسکن اجتماعی است.

با وجودی که تکلیف اراضی تخصیصی مشخص شده و ضوابط و مقررات اجرای برنامه‌ها تدوین و هماهنگی با دستگاه‌های متولی صورت پذیرفته است، اما به دلیل عدم تخصیص منابع مالی و یارانه‌های مورد نیاز، طرح مسکن اجتماعی هنوز عملیاتی نشده است.

براساس گزارش میزان و به گفته مسئولین مربوطه هنوز هیچگونه منابع مالی و تسهیلات بانکی برای اجرای طرح مسکن اجتماعی و حمایتی اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه اختصاص نیافته و در این طرح برای تامین سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی اقشار کم درآمد جامعه قرار است ۲۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و ۴۲۰ میلیارد تومان یارانه دولتی پرداخت شود، اما تاکنون هیچ اعتباری برای این طرح در نظر گرفته نشده است.

منبع: میزان
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات