صنعت کار » دو قدم تا توقف تولید

یادداشت/

دو قدم تا توقف تولید

توقف تولید از آنچه گفته می شود به خودروسازان نزدیک تر است؛ این عبارت برداشتی آزاد از تلنگرها و اولتیماتوم های نیره پیروزبخت به خودروسازان است. تلنگرهایی که هر از گاهی خودروسازان را وادار به اجرای هرچه دقیق تر استانداردها می کند. حال این پرسش مطرح است که کدام خودروسازان در زمان مقرر، مجوز خروج از مرز استانداردهای 63 و در نهایت 85 گانه را دریافت می کنند؟

به گزارش صنعت کار، از ابتدای سال ۹۷ تاکنون نیره پیروز بخت بارها به رعایت استانداردهای خودرویی تاکید کرده است. تاکید هایی که بعضا خودروسازان را نگران کرده که اگر توان پاس کردن استانداردهای اعلام شده را نداشته باشند، باید با تولید خودرو خداحافظی کنند، چرا که دیگر فرصتی برای جبران باقی نخواهد بود.

اکنون رییس سازمان ملی استاندارد در حالی بر رعایت استانداردهای خودرویی تاکید دارد که یکی از مراحل رعایت شده تیرماه امسال و مرحله بعدی ابتدای دی ماه ۹۷ خواهد بود، که البته ابتدای دی ماه امسال آغاز نظارت بر خطوط تولیدی خودروها عنوان شده است، نه بسته شدن خطوط تولید. بدین معنی که دی ماه امسال، رعایت استانداردهای ۸۵ گانه از دی ماه امسال کلید خواهد خورد.

حال پیروز بخت در آخرین تلنگرش به خودروسازان گفته است که بر اساس برنامه ریزی در شورای سیاستگذاری خودرو، استانداردهای خودرو از اول تیر۹۷ به ۶۳ استاندارد و از اول دی ۹۷ به ۸۵ استاندارد خواهد رسید و خودوریی که این استانداردها را زمان مقرر رعایت نکند، باید توقف تولید شود.

از این رو قرار است بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در شورای سیاستگذاری خودرو، پنجاه و پنج استاندارد از یکم دی سال ۱۳۹۶ به ۶۱ استاندارد رسید و از یکم تیر سال ۱۳۹۷ به ۶۳ استاندارد و از یکم دی ۱۳۹۷ به ۸۵ استاندارد خواهد رسید.

اما آیا خودروسازان آماده گذر از پل سرسخت استانداردهای خودرویی هستند یا خیر. اما اگر توان گذر از این مرحله سخت را نداشته باشند، دیگر نه راه پس دارند نه راه پیش، چرا که باید از اسفندماه ۹۵ که موضوع استانداردهای خودرویی مطرح شد، فکری به حال زیر ساخت هایشان می کردند.

اما بر اساس آمار موجود از وزارت صنعت معدن و تجارت، اکثر خودروسازان داخلی و شرکای تجاری شان در زمینه تولید مشترک خودرو توانسته اند مرحله اول رعایت استانداردهای خودرویی را پاس کنند. با این حال خودروسازان باید تا تیرماه و در نهایت دی ماه امسال خود را به استانداردهایی که چیزی از استانداردهای اروپایی کم ندارند، برسانند تا سرنوشت آن ها همچون ۲۵ مدل خودرو متوقف شده در دی ماه سال گذشته نشود.

نگار میرکریمی؛ خبرنگار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات