صنعت کار » ایران امسال در تولید آلومینیوم به خودکفایی می رسد

ایران امسال در تولید آلومینیوم به خودکفایی می رسد

ایران به لطف برخورداری از منابع عظیم گازی، در مسیر راه اندازی یک مجتمع جدید گداخت آلومینیوم در اوایل سال آینده قرار دارد که میزان تولید آلومینیوم این کشور را ۷۰ درصد افزایش خواهد داد و ایران را در این خصوص به خودکفایی خواهد رساند.

به گزارش صنعت کار، مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در کنفرانس آلومیینوم سی آر یو در لندن گفت، عملیات ساخت مجتمع گداخت شرکت آلومیینوم جنوب که قرار است در فاز نخست سالانه ۳۰۰ هزار تن تولید داشته باشد در جریان است.

کرباسیان همچنین ریاست سازمان ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) را بر عهده دارد که مالک ۴۹ درصد از سهام شرکت آلومینیوم جنوب است. ۵۱ درصد مابقی سهام این شرکت متعلق به شرکت سرمایه گذاری غدیر ایران است.

به گفته میرچی، مدیر موسسه مشورتی آئوریس کانادا، که به شرکت آلومینیوم جنوب (سالکو) نیز مشاوره می دهد، هرچند ایران هم اکنون در دو مجتمع تولیدی خود سالانه اندکی بیش از ۴۰۰ هزار تن آلومینیوم تولید می کند، اما میزان مصرف داخلی حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن است.

به گفته وی، مجتمع گداخت آلومینیوم سالکو در منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب ایران و در نزدیکی ساحل خلیج فارس در حال ساخت است، جایی که یک بندر آب عمیق نیز در آنجا در دست احداث است.

این مجتمع ۱٫۲ میلیارد دلاری توسط شرکت مهندسی و ساخت خارجی صنعت فلزات غیرآهنی چین در حال احداث است.

به گفته میرچی، مجتمع گداخت آلومینیوم سالو ابتدا قرار بود به صورت سرمایه گذاری مشترک با شرکت آلکان کانادا ساخته شود، اما این شرکت پس از تحریم های آمریکا ایران را ترک کرد.

کرباسیان همچنین گفت، این مجتمع گداخت انرژی مورد نیاز خود را از یک نیروگاه گازی تامین خواهد کرد و ایران امیدوار است با استفاده از منابع عظیم گازی خود صنعت فلزات خود را بیش از پیش توسعه بدهد. ایران در کنار روسیه، بزرگترین دارندگان ذخایر گازی جهان به شمار می روند.

وی افزود، مجتمع سالکو میزان تولید آلومینیوم کشور را تا سال ۲۰۲۵ به یک میلیون تن در سال افزایش خواهد داد و بخش فولاد ایران نیز قصد دارد تولید خود را تا سال ۲۰۲۵ از ۳۱ میلیون تن فعلی به ۵۵ میلیون تن برساند.

کرباسیان گفت، تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۳ میلادی ۲۰ میلیون تن بود و ما تنها یک میلیون تن صادرات داشتیم. در سال گذشته صادرات فولاد ایران به حدود ۹ میلیون تن رسید.

میرچی گفت، وجود ذخایر گازی و تولید برق ارزان قیمت از نظر قیمتی نیز به مجتمع سالکو کمک می کند. «من انتظار دارم هزینه تولید مجتمع سالکو زیر ۱۲۰۰ دلار در هر تن باشد.»

قیمت شاخص هر تن آلومینیوم در بازار بورس لندن، روز گذشته حدود ۲۲۳۰ دلار بود.

منبع: تسنیم
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات