صنعت کار » ابلاغ مقررات گمرک برای مدیریت ارز واردات و مناطق آزاد

گمرک اعلام کرد؛

ابلاغ مقررات گمرک برای مدیریت ارز واردات و مناطق آزاد

گمرک در بخشنامه‌ای مقررات مربوط به مدیریت و ساماندهی ارز برای واردات و مناطق آزاد را به گمرکات کشور ابلاغ کرد.

به گزارش صنعت کار، در بخشنامه علی معقولی،مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک در بخشنامه‌ای، مقررات گمرک برای مدیریت ارز واردات و همچنین مناطق آزاد را به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ کرد.

در این بخشنامه به گمرکات در ارتباط با ساماندهی و مدیریت بازار ارز در سال جاری موارد مرتبط با عملکرد گمرک به شرح ذیل جهت اجرا و ابلاغ و اعلام شد.

۱- واردات کلیه کالاها به صورت تجاری به کشور اعم از مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر مبادی ورودی بدون انجام ثبت سفارش ممنوع است، بنابراین گمرکات هم جوار با مناطق بایستی ضمن استقرار کامل در ورودی کالا به مناطق ضمن اخذ ثبت سفارش جهت ورود کالا به مناطق نسبت به انجام تشریفات گمرکی کالاهای وارداتی به مناطق بر اساس مصوبه فوق و اعمال مقررات مناطق اقدام نمایند.

۲- صدور گواهی ورود کالا به این مناطق منوط به ارائه ثبت سفارش جهت ورود کالا به مناطق از سازمان توسعه و تجارت و تعیین منشأ ارز از سوی بانک مرکزی و انجام تشریفات گمرکی توسط گمرک همجوار آن منطقه خواهد بود.

۳-ارز مورد نیاز کلیه کالاهای ثبت سفارش شده و خدمات تنها از طریق سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز در چارچوب مقررات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تأمین خواهد شد.

۴- بر اساس مصوبات فوق‌الذکر تمامی ثبت سفارشات صادره به استثنای مواردی که به آن اشاره خواهد شد با رویه بانکی صادر خواهد شد.

۵- ترخیص کالا با هر رویه منوط به تعیین منشأ ارز کالاهای وارداتی (صدور اعلامیه فروش ارز) از سوی بانک مرکزی خواهد بود که به صورت سیستمی اعلام می‌گردد.

۶- انجام ثبت سفارش با ارز متقاضی در چارچوب دستورالعمل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است.

۷- در راستای بند ۶، واردات بدون انتقال ارز صرفاً در چارچوب قانون مقررات صادرات و واردات و ماده (۳۸) آئین‌نامه اجرایی آن مجاز خواهد بود.

۸- واردات کالا از محل مجوزهای صادره توسط سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران از محل بند ۹ ماده ۳۸ با ارائه ثبت سفارش با رویه بدون انتقال ارز خواهد بود.

۹- در راستای بند ۳ مصوبات جلسه کارگروه ماده ۱۴ و جلسه کارشناسی صورت گرفته مورخ ۹۷.۲.۳ در خصوص کالاهای وارداتی قبل از ۹۷.۱.۲۲ و یا دارای بارنامه حمل قبل از تاریخ مزبور مراتب به شرح ذیل اقدام شود:

– ترخیص کالاهای موصوف از نظر ارائه ثبت سفارش بدون انتقال ارز با رعایت سایر مقررات بلامانع خواهد بود.

– مشمولین استفاده از این بند می‌بایست از تاریخ ۹۷.۲.۸ به مدت ۱۵ روز نسبت به اخذ ثبت سفارش اقدام کنند.

– اعتبار ثبت سفارش مشمول این بند جهت ترخیص کالا صرفاً تا تاریخ ۹۷.۴.۱ خواهد بود و قابل تمدید نیست.

– مقررشد شماره، تاریخ و تصویر بارنامه در اطلاعات ثبت سفارش از طریق سازمان توسعه و تجارت به طور سیستمی در اختیار گمرک قرار داده شود.

– در صورت ارائه ثبت سفارش مشمول این بند به آن گمرک (از طریق سیستمی)، کارشناسان موظف خواهند بود ضمن کنترل شماره و تاریخ مندرج در ثبت سفارش و اطلاعات بارنامه اظهاری، در صورت مطابق از هر نوع نسبت به انجام تشریفات گمرکی اقدام کنند.

۱۰- نرخ ارز به طور یکسان برای همه مصارف ارزی از تاریخ ۱۳۹۷.۱.۲۲ بر اساس هر دلار معادل (۴۲۰۰۰) ریال تعیین می‌شود و متعاقباً در چارچوب نظام شناور مدیریت شده و توسعه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام و اعمال می‌گردد.

۱۱- کلیه صادرکنندگان مکلفند ارز حاصل از صادرات را مطابق ترتیباتی که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مشخص می‌شود به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند.

۱۲- مسئولیت اجرایی کردن سامانه پیشرفته اطلاعات مسافرین (API) بر عهده وزارت کشور (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) است. وزارت کشور موظف است ظرف دو ماه سامانه ذیربط را جهت بهره‌برداری آماده کند و تمامی دستگاه‌ها موظفند همکاری لازم را به عمل آورند.

۱۳- به منظور جلوگیری از خروج سرمایه، حواله ارزی تنها می‌تواند تحت مقررات و نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران توسط بانک‌ها و صرافی‌های مجاز صورت گیرد.

۱۴- ورود ارز همراه مسافر تا سقف مبلغ ده هزار یورو و یا معادل آن به سایر ارزها مجاز و ورود مبالغ بیشتر در صورت اظهار طبق ضوابط اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع خواهد بود که لازم است همکاران توجه کافی به این موضوع داشته باشند.

منبع: گمرک جمهوری اسلامی ایران
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات