صنعت کار » سالانه ۳۵۰ تن خرما دور ریخته می‌شود

سالانه ۳۵۰ تن خرما دور ریخته می‌شود

دبیر کل انجمن خرمای ایران با بیان اینکه سالانه بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ تن خرما دور ریخته می‌شود گفت: نبود نظارت از سوی مسئولین به ضرر کشاورز تمام می‌شود.

به گزارش صنعت کار، علی اصغر موسوی دبیر کل انجمن خرمای ایران در خصوص بازار خرما و تغییرات قیمت این محصول اظهار کرد: با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان به دلیل اینکه ۵۰ درصد خرما در این ماه مصرف می‌شود شاهد تغییراتی در قیمت این محصول خواهیم بود.

وی افزود: درحال حاضر هرکیلو خرما بین ۱۲ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان قیمت دارد و این قیمت روزانه با نوساناتی روبرو است.

موسوی با بیان اینکه تغییر محسوسی در تولید خرما ایجاد نشده عنوان کرد: غریب به ۱۵ سال است که تغییری درمیزان تولید خرما رخ نداده و در این بین ممکن است روند کاهشی به خود گرفته باشد، اما تولید روبه رشد نبوده است.

دبیر کل انجمن خرمای ایران در خصوص میزان تولید سالانه خرما گفت: سالانه بالغ بر ۹۰۰ هزار تن خرما با درنظرگرفتن ۲.۵ تا ۳ تن در هکتار تولید می‌شود که از این میزان ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تن صادر می‌شود، حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ تن دور ریخته می‌شود و الباقی در داخل کشور مصرف می‌شود.

وی در درخصوص بازار صادرات خرما در سال جاری عنوان کرد: به دلیل تفاوت قیمت ارز تا حدودی صادرات رشد پیدا کرده است، اما این افزایش صادرات کاذب بوده و سال آینده به روال قبل بازمی گردد.

موسوی با بیان اینکه درحال حاضر دلالان به معضل اصلی در بازار خرما تبدیل شدند خاطرنشان کرد: دلالان در اول فصل خرما را کیلویی هزار و ۶۰۰ تا ۲ هزار تومان خریداری می‌کنند و در موقع نیاز با قیمت‌های بالای ۸ هزار تومان به فروش می‌رسانند و نبود نظارت در این زمینه مشکل کشاورزان را چندین برابر می‌کند.

دبیر کل انجمن خرمای ایران با بیان مخالفت خود برای خرید تضمینی خرما گفت: در کشور‌های اروپایی خرید تضمینی جنبه حمایتی از کشاورز دارد، اما در کشور ما خرید تضمینی به در جهت از بین نرفتن محصول کشاورز با قیمت بسیار نازل از کشاورز صورت می‌گیرد که نفعی به کشاورز نمی‌رساند.

وی افزود: به جای اینکه سود را به کشاورز برسانند خرید تضمینی را رشد می‌دهند که این اقدام در گذشته زیان بزرگی به کشاورز زد و نباید به شیوه گذشته ادامه پیدا کند.

موسوی بیان کرد: درصورتی که خرید با قیمت مناسب از کشاورز توسط کارخانه‌ها و تاجران انجام شود هر دو طرف می‌توانند از این طریق سود ببرند، ولی در حال حاضر تعاونی روستایی خرید خرمارا با قیمت نازل انجام می‌دهد و آن را انبار می‌کند و با حراج آن زیر قیمت به فروش می‌رساند که به ضرر کشاورز و اقتصاد کشور است.

دبیر کل انجمن خرمای ایران در انتها خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۴۰۰ نوع، خرما در کشور تولید می‌شود که بخش‌هایی از خرمای بوشهر، هرمزگان و بلوچستان، چون بازار خوبی ندارد به صورت ضایعات درآمده و خوراک دام می‌شود.

منبع: میزان
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات